Kapı neden iki hatta üç kere kilitlenir?

Ekşide de başlık var ama tam olarak kimse sebebini açıklamamış. Ortak alan olarak kullandığımız yerleri kilitleyen arkadaşlarım dönse belki 5-6 kere çevirecekcesine kapıyı kilitlerinde evden çıkarken evi bile 1 kere kilitlediğimi farkettim. Her seferinde de kendimi bildim bileli bir kere kilitliyorum. Hırsız eğer bir kere çevirebiliyorsa bir kaç kere daha çevirebilir mantığı sanırım oturmuş bende ama neden bir kaç kez kilitlenir ki kapı?

Not: ekşi de biri 3 kere kilitlenen kapılarda kilidin tamamının pervaz tarafına geçmesinden dolayı kolay kırıldığını bahsetmiş. Yani fazla kilitlemenin zararı bile varken neden yapılır ki?

Bazı çelik kapılarda aşağıya ve yukarıya uzayan parçalar ikinci üçüncü dönüşte çıkıyor ortaya

  • dreamsandcolours  (26.10.21 15:26:48)
ben 2 kere kilitliyorum. bir şey duymuştum 1 kez kilitlendiğinde bu kutu kola gibi içecekleri düzleştirip kapının o köşesinden kredi kartı gibi geçirince çat diye açılıyormuş diye. hatta evde anahtarımı unuttuğumu sandığım bir gün arkadaşımla denemeye giriştik ama anahtar çantamdan çıktı sonra. o yüzden 2 kez kilitliyorum, ne kadar doğrudur bilmiyorum ama alışkanlık işte.

  • pelovann  (26.10.21 15:27:15)
Cok kilitlersen hirsiza ekstra is cikariyorsun, 1 kere donmus kapiyi acmasi daha kolay.
Duzgun aleti yoksa ikinci turda bir kere daha cozmesi gerekiyor.

  • divit  (26.10.21 15:31:51)
1 kere kilitlendiği zaman kapının materyaline bağlı olarak kapının levye ile kanırtılarak açılması daha kolay olacaktır. 2 kere kilitlediğinizde kanırtarak açma işlemi daha zor olur.

Niye tek seferde 2 kere kilitlenmiş gibi ilerlemiyor o zaman bu kilit dilleri diye sorarsanız da, bunun sebebi anahtarın 360 derece dönmesi kilit mekanizmasının boyutuna göre kilit dilini anca o kadar seviye ilerletebilmesi. Mekanizma haznesinin daha büyük olması gerekir.
  • diyanet takvimi  (26.10.21 15:33:56)
Mobildeyim editleyemedim: 3 kere çevirme işi 3 ayrı kilitleme/güvenlik seviyesi değil yani. Kilidin amacı dili tamamen pervaza geçirmek. Bunun için de en basit en küçük mekanizmalı çözüm anahtarı 3 kere çevirmek.

Şey gibi düşün, bu el ile kuyudan su çıkarma aletleri gibi. Amaç bir kova su çıkarmak ise belki 20 kere indirip kaldırmanız gerekecek. İllaki tek seferde kova dolduran bir pompa yapılabilir ancak boyutları fonksiyonel olmaz.
Standart kilitleme işlemini bir kova su doldurmaya benzetirsen de bunun için 2-3 kere çevirmen gerekiyor anahtarı.
  • diyanet takvimi  (26.10.21 15:40:06)
kapıyı kanırtarak açmak isteyen hırsızı zorlamak için.

  • xrated  (26.10.21 15:46:15)