Hep çok yorgunum

Doktora yeterlik sınavına gireceğim için gece çalışmak durumdayim bu sebeple de Uyku duzenim çok kötü.
Sabah üzerimden tır geçmiş gibi kalkıyorum, en son ne zaman dinlendirici bir uyku uyudum hatırlamıyorum. Motivasyonum da giderek düşüyor.

Nasıl toparlarim ben bu düzensizliği? Gece 12 gibi yatıp şöyle 8 gibi kalkayim diyorum ama gece uyuyamıyorum bu sefer de

Erken yatamasanız da her gün aynı saatte yatıp kalkmaya çalışın. Beni az uyumaktan çok bu farklı saatlerde uyuma olayı bitiriyordu, hiç dinlenemiyordum.
Uykudan önce 10 dakikalık meditasyon yapmayı deneyebilirsiniz.
8 saat uyumaya çalışın, olmuyorsa 6 saat ama ondan da aşağı düşmeyin.
Su gibi çay-kahve tüketiyorsunuz muhtemelen. Son çayınızı-kahvenizi saat 16:00 gibi için.
Gün içinde uyuma imkanınız varsa bi' yarım saat kestirin. "Caffeine nap"i araştırın.
  • ganbatte  (26.10.21 14:23:28)
uyumak için radyo tiyatrosu dinleyin. 5 dakika sonra uyursunuz.
yalnız çok güzel hikayeler var, onları dinlerseniz meraktan uyuyamazsınız.
App store'da TRT DİNLE uygulaması var. Onu indirip radyo tiyatroları bölümünde "aile" temalı bir hikaye dinleyin. daha yüzeysel ve sakin hikayeler anlatılıyor. İnanılmaz faydalı.
son 2 senedir her gece radyo tiyatrosu dinleyerek uyurum, uyumak için yatağa gitmek bile inanılmaz keyifli.
  • slymene  (26.10.21 14:42:19)
Uyumadan egzersiz yapin,
Uyku kalitesini olumlu etkiliyor

  • bradshaw  (26.10.21 14:50:29)
Önem ve uygulamaya göre:
1- Aynı saatte uyuyun, az da uyusanız vücut bu düzene alışıyor.
2- Vücut düzeni açısından akşam çok geçe kalkmadan yatıp erken kalkıp çalışmaya devam etmek çok daha verimli ve uygun bir durum.
3- Yatmaya yakın zamanlarda, yemek- çay- kahve işlerinden kaçının
4- Yatmadan önce kitap okuyabilir veya önerildiği gibi hikaye-masal dinleyebilirsiniz.
5- Söylendiği gibi eğer vaktiniz olursa gün içerisinde yapılan egzersizler de yardımcı olacaktır.

Hepsinden önemlisi biraz saha düzene girmenize rağmen dinlenmeyi başaramazsanız, öncelikle uyku polikliniğine giderek test olun.
  • yeninesiltupcu  (26.10.21 15:50:31)