GİB Bilgilendirme (E-Tebligat) maili sahte midir? Başına gelen?

Merhabalar

Az önce şöyle bir mail aldım eteblig-noreply@gelirler.gov.tr adresinden.

Gelir İdaresi Başkanlığı adına ÇORLU VERGİ DAİRESİ tarafından 26/10/2021 11:40:41 imzalanan XXX ID'li zarf içeriğinde yer alan XXX numaralı ODEME EMRI 26/10/2021 11:41:24 tarihinde XXX vkn numaralı XXX YYY adına tebliğ edilmiştir.

Gelir Idaresi Baskanligi bu mesajin icerdigi bilgilerin dogrulugu veya eksiksiz oldugu konusunda bir garanti vermemektedir. Mesaj icerigi OZEL oldugu icin mesajlarin ne sekilde olursa olsun icerigi veya sonuclari hususlarinda Gelir Idaresi Baskanliginin sorumluluk kabul etmeyecegini bildiririz. Muhatap ve/veya muhatabin dagitimla gorevlendirdigi kisi degil iseniz, lutfen bu bilgileri kullanmayiniz ve hic bir surette, hic bir kimseye aciklamayiniz. Bilgisayarinizdan siliniz. Bu e-posta hataen elinize gecmis olursa lutfen derhal bize (www.gib.gov.tr) ulastiriniz. Uyumlu davranisiniz ve ilginize tesekkur ederiz.

The Revenue Administration does not guarantee that this e-mail message contains accurate or absolute information. The content of this message belongs to its author. As this messages are intended for the PRIVATE use, we declare that the Revenue Administration does not accept legal responsibility for the what ever contents or results of this message. If you are not the respondent and/or the distributor charged by the respondent, please do not use these information , do not report to anyone under no circumstances and delete it from your system . If you received this message in error, please immediately notify us (www.gib.gov.tr). Thank you for your kind collaboration and attention.

***************************************************

İsim ve soy isim doğru ama vkn doğru değil. Çorlu ile hiç bir alakam yok. Yani vergi dairesi ile de bir işim yok.

Endişelenmeli miyim? Bana fake gibi geldi ama, daha önce böyle bir mail ile karşılaşan var mı? Veya çorlu vergi dairesini aramalı mıyım garanti olsun diye?

EDIT:

Ivd'ye üye oldum ve şunları kontrol ettim;

- Anasayfada herhangi bir borcum görünmüyor.

- Mesajlarımda herhangi bir şey yok.

- Ödeme emirlerinde "Tarafınıza tebliğ edilmiş ödeme emri bulunmamaktadır." yazıyor.

- "E-tebligatlarım" menüsünde de bir şey yok tüm bakanlıklara baktım.

Gayet gerçek görünüyor.

  • kibritsuyu  (26.10.21 12:32:55)
Adınız soyadınız nadir bir kombinasyon değilse ve mail adresiniz de adınız soyadınızı içeriyorsa bir adaşınız mail adresini yanlış vermiş olabilir, mail gerçek ama alıcısı yanlıştır bu durumda.

  • kobuzchu kiz  (26.10.21 14:53:48 ~ 14:54:02)
edevlet üzerinden vergi dairesine ulaşıyordun ya da telefonla-faks falan bir dene. bakıp söylerler sana nedir diye. çorlu vergi dairesi diye tebligat atıp sahtekarlıktan bişey elde edeceklerini düşünmüyorum.

mail adresin isminle ilikili bişeyse aynı isim ve soyisimden yüzlerce kişi olabilir türkiyede, adam mailini verirken bir harf hatası yapmıştır, hotmail yerine gmail girmiştir vs.
  • orpheus  (26.10.21 15:17:58 ~ 15:26:20)
Sizinle aynı isme sahip birisi tebligat sistemine sizin e-posta adresinizi vermiş.

  • yeninesiltupcu  (26.10.21 15:20:04)