Avrupa gezilerinin artık Servet tutacak olması?

Arkadaşlar bence artık ucuz yollu zaman geçirme gezme ve doyma rehberlerimizi icat etmeliyiz.. Düşünsenize en vasat restoranta gitsen su 3 ya da 4 euro olacak.. 45 tl bir suya vereceğiz. :)))

Aranıza APP işlerinden anlayan biri varsa fikrimi değerlendirsin bence.. Fikrimi kullanmak ücretsiz :)

Çözüm üretmeye çalışıyorum.. Avurpada yaşayan Lokal insanların yazdığı Şehrin fırsatları uygun ve ucuz yollu güzel zaman geçirme rehberleri şeklinde yazılar yazılsa..

Atıyorum Salı günleri müzeler ücretsiz Krakow'da ne bileyim Roma'da ücretsiz girilecek 10 klise 6'lı su şu süpermarkette 2 euro sokakta bir tanesi 2 euro.. gibi gibi şeyler.. Mesela Belgrad için ara sokakta bir yer biliyorum.. Hostel sahibim götürmüştü..2 euroya 250 gr dana etinden ( kasap önünde yapıyor tezgahtan çıkarıp..) hamburger yemek mümkün..

Yahu Ocak ayında Amsterdama gideyim diye her şeyi ayarladım hatta öncesinde Köln'e ineyim 2 gün daha uzatayım falan dedim.. Sonra bir düşündüm ki en uygun otel günlük 40 euro 60 euro arası..

1 gün kahvaltı öğlen yemeği ve akşam yemeği yesek servet edecek mesela..

artık iş gezileri dışında avrupa hayal oldu. 3 sene önceye kadar her yaz arabamla avrupa turu atardım. avro 4-5 tl'yi bulunca fiyatlar eşitlenmişti. özellikle balkanlarda. avro 6-7'yi bulunca fiyatlar daha pahalıya gelmeye başladı ama "hiç değilse avrupadayım lan" der olmuştum. şimdi zor ve imkansız. vizesi pasaportu olmayan birisi için daha sınıra / havaalanına gitmek 2,5 bin tl kişi başı.

2019'da giderken bim'den koli koli ufak su ve konserve götürmüştüm.
  • duster  (26.10.21 10:26:37)
2017-2018 yıllarında bir sene avrupa’da yaşadım. Erasmus bursu sağ olsun gitmediğimiz görmediğimiz yer kalmadı. Paramızın denkleşmediği yerde bir şekilde kendi birikimimizle de finanse edebiliyorduk. Ama artık hepsi hayal. 2018 yazından beri ülkenin döviz kurları anlamında yüzü hiç gülmedi.

Bir kere daha gitmek için fırsat kolladım hep. Ama mümkünatı yok.

Kalacak yer tamamen beleşe gelse anca kurtarır. O da sadece couchsurfing ile mümkün.
  • adwokat  (26.10.21 10:33:27)
evet döviz karşısında tl eridi ama, türkiye'de de turistik yerler fiyatları döviz kuru üzerinden ayarlıyor zaten. yani bir güneye veya kapadokya'ya filan gitseniz, eli yüzü düzgün bir yerde çift kişilik oda yine 90-100 euro. restoranlar deseniz yine öyle. bizim vize masrafımız da yok o yüzden tatil yapabilecek param oldukça, aynı parayı yurtiçinde harcayacağıma yine yurtdışına çıkacağım.

ama dediğiniz tarzda bir blog açmak belki mantıklı olabilir :) ben zaten yurtdışına giderken bunları araştırıyorum. örneğin barcelona'da birçok restoran / cafede "menu del dia" diye bir şey var, günün menüsü anlamında. öğle saatlerinde 9-10 euroya tıka basa doyup içki veya tatlı seçeneklerinden birini seçebiliyorsunuz. biz saat 2 gibi menu del dia yemek üzere bir mekâna oturduğumuzda, zaten 3'te ancak kalkıyorduk. yeterince doyduğumuz için de akşam bir patates tabağı yanına iki bira gayet yeterli oluyordu. bira mesela 2.5 - 3 euroydu hala buradan pahalı değil mekânlarda :) otel kahvaltı dahil ise, kişi başı 15 euro civarına gayet doyuyorduk kısacası tüm gün.

mesela bu menu del dia olayını nereden öğrendim? tripadvisor forumlarından. bu noktada seyahat forumları mantıklı önerilerle dolu zaten. gidilecek müzeleri de önceden belirleyince, sitelerin girip indirimli günlere bakmak ve planları bu doğrultuda oluşturmak gayet mümkün.
  • gmzo  (26.10.21 10:44:05 ~ 10:47:53)
@gmzo mesela bahsettiğiniz şey müthiş.. hatta sabah kahvaltısını biraz kahve ve atıştırmalık ile geçiştirip günlük 10 euroya doyulabilir öğlen barcelonada..

Bu ve bunun gibi şeyler lazım.

Balkanlarda 2019'da sözde paramız hala kıymetliyken gezelim abi ya.. diye gittiğimde bir gobit döner cips kola menü almıştım 240 dinardı.. o da 3.5 euroya geliyordu sanırım.. Şimdi düşünsenize 50 lira oldu.. Balkanlarda uygun yemek yenilen yerde bile minimum 50 lira
  • denizmaniaherif  (26.10.21 11:01:59)
millet ne güzel zamanında gezip tozmuş, ben bu yaşa geldim hala yurtdışına çıkmadım:( pegasus'ta bilet fiyatları çok uygun ama gittikten sonraki masrafları da düşünüyorum ve işin içinden çıkamıyorum.

  • nothing in my way  (26.10.21 11:36:10)
bu arada yurtdışına gideceğiniz zaman paranızı döviz olarak biriktireceksiniz, günlük bir bütçe belirleyeceksiniz, sonra da gittiğinizde o bütçe dahilinde harcayacaksınız. yoksa her harcamanızda türk lirasına çevirirseniz 3-5 euro'yu seyahatiniz zehir olur :)

  • gmzo  (26.10.21 11:45:07)
Avrupa'ya yerlesmis biri olarak yakin arkadaslarima kalacak yer sagliyorum. Artik ortalama bir beyaz Turkun arkadaslarinin en az %20si yurt disinda oldugu icin gelecekte bunun yayginlasmasini bekliyorum.

  • cleric  (26.10.21 12:42:52)
Aslında Türkiye insanı için yurtdışı seyahatleri hep israfı. Şimdi derecesi arttı. Kirada oturup yurtdışı diye gezenler şimdi ne yapacaklarını düşünüyorlar.

Soruya gelirsek de tutmaz bu öneri. Böyle aç aç gezilir mi
  • roe  (26.10.21 15:22:13)
@roe Aslında aç gezmek değil benim bahsettiğim..

  • denizmaniaherif  (27.10.21 10:41:47)