Excel ile planlan tablosu oluşturma

Merhaba. sorum şu. 5 kişilik bir ev var diyelim. ABCDE kişileri. Bu evde her hafta temizlik yapılacak ve temizliği 5 kişinin arasından 2 kişilik bir grup yapacak. A ve B, bir sonraki hafta C ve D. E boşta düşecek ve 3. hafta E ve A bir grup oluşturup bu sefer B boşta kalcak. Tıpkı toplamda tek sayılı bir futbol liginin fixturu gibi.

Bunu tarihleriyle birlikte otomatik (ve adil, herkesin eşit bir sayıda temizliğe katıldığı) bir tabloyu nasıl oluştururuz?

Manuel yaparsak
Her kişiye bir harf verirsek.

1. ve 2. hafta AB - CD (E BOŞTA)
3. ve 4. hafta BC - DE (A BOŞTA)
5. ve 6. hafta CD - EA (B BOŞTA)
7. ve 8. hafta DE - AB (C BOŞTA)
9. ve 10. hafta EA - BC (D BOŞTA)

Herkes 4 hafta iş yapmış olacak ve her 10 haftada başa dönülecek.

Haftayı ptesi'den başlattığımızı varsayarsak;

25 ekim haftası AB
1 kasım haftası CD
8 kasım haftası BC
15 kasım haftası DE
22 kasım haftası CD
29 kasım haftası EA
6 aralık haftası DE
13 aralık haftası AB
20 aralık haftası EA
27 aralık haftası BC

2. ve daha adil yol
(Üstteki 1. tarifte, a kişisi hep b ve e ile temizlik yapıyordu. gruplar da homojen dağılsın diyorsak bu 2. yol daha iyi. Tam futbol ligi)

1. ve 2. hafta AB CD (E BOŞTA)
3. ve 4. hafta BC DE (A BOŞTA)
5. ve 6. hafta AD CE (B BOŞTA)
7. ve 8. hafta AE BD (C BOŞTA)
9. ve 10. hafta AC BE (D BOŞTA)

Herkes herkesle temizliği tadıyor.

25 ekim haftası AB
1 kasım haftası CD
8 kasım haftası BC
15 kasım haftası DE
22 kasım haftası AD
29 kasım haftası CE
6 aralık haftası AE
13 aralık haftası BD
20 aralık haftası AC
27 aralık haftası BE
  • la traviata  (25.10.21 21:40:01 ~ 21:58:25)
valla nasıl teşekkür edeceğimi bilemedim, büyük emek. aslında hep aynı kişilerin aynı grupta olması bir şekilde işime geliyor ama planlaması zor olur diye sormadım. bu şekilde de iyi.

bir de excel şekilde istememin sebebi evde bir tablo yazdırıp bir yere asmak istiyorum, sonra yok ben temizledim geçen sen boştaydın olmasın. ikinci neden de belli bir tarihe kadar kimin ne kadar temizlik yapacağını göstermek istedim. fikrimi beğendiler ama pek anlamamışlardı, özellikle adil olup olmadığını anlamadılar.
  • 1195  (25.10.21 22:12:09)