Fibere geçince internetin yavaşlaması

8mbps adsl kullanıyordum turk telekom. İyi kötü idare ediyordu.
Şimdi 100 mbps fiber aldım. Limitsiz vs full paket. telekomdan.

Ama youtube videoları bile can çekişiyor.
Neden olabilir modem falan mı?

Muhtemelen. Genelde fiber apartman kapısından ilk prize kadar getirip, fazlasını çekmeye üşeniyorlar, modem eskisinden uzak yerdeyse düzgün sinyal alamıyor olabilirsiniz.

Modemin dibinden 5ghz ağa bağlanıp, hız testi yapın. Hız gene düşük ping yüksek ise, fiber kablolar çok hassas oluyor, montaj sırasında bükülmüş olabilir.
  • denizgonen  (25.10.21 09:24:01)
5ghz ile 2.4ghz arasında çok hız farkı oluyor. Önce kablo ile bağlanıp speedtest yap, orada 100mbit alıyorsa sorun içeridedir

  • PoscheN  (25.10.21 10:02:13)
5 GHz - 2.4 GHz tipiyle ilgili değildir muhtemelen. 50 metre uzakta değilsen modemden 2.4 GHz 600 Mbps’ye kadar destekler. 5 GHz da 1300 Mbps’ye kadar destekler. Youtube videoları can çekişiyor ise bağlantıda problem vardır. Modem ile ilgili de olabilir. Önce kullandığınız wi-fi ağı ile hız testi yapın. 85~100 arası çıkmaz ise direkt Superonline müşteri hizmetlerini arayın ve şikayet kaydı oluşturun. Onlar bağlantıyı sıfırlıyorlar ya da modem yazılımını güncelliyorlar vs.

  • himmet dayi  (25.10.21 10:19:57)
arıza kaydı oluşturun gelsinler baksınlar.

  • co2s2  (25.10.21 10:41:42)
modem arayüzünden gelen hıza bak birde. superonline çakallık yapıp hızı azaltabiliyor müşteri uyanmazsa. 2-3 kere yaptılar telefonla arayıp düzelttirdim. cevap olarak"efendim altyapınız bu hızda daha stabil çalışır ondan" diyorlar. hadi lan ordan dedim :) aldığım hızı benden iyi biliyor haspam.

bu arada 192.168.1.1 veya 192.168.2.1 falandır arayüz adresi.
  • xrated  (25.10.21 12:19:11 ~ 12:20:42)
  • jamswety  (25.10.21 17:59:20)