[]

Bu bilgisayarın sorunu ne, nasıl çözebilirim? Sizce kaç ay daha yaşar?

Selamlar,

Laptopumla fırtınalı bir ilişkim var. SSD ile yeni bir başlangıç yapmıştık ama meğerse ben öyle sanmışım. Son günlerde kullanırken bir anda ekran kararıyor 10 sn sonra geri açılıp kilt ekranı geliyor. Şifreyi girince tüm sekmeler, programlar ise bıraktığım gibi. Bu neden oluyor sizce? Nasıl çözebilirim? Ekran kartı mı bitmiştir?

2.sorun ise bugün oldu. Ekran bir anda karıncalı olmaya başladı. Bu ekrandan nasıl çıkacağımı bilemeyip bataryayı çıkarıp açtım el mahkum. Cidden çok korktum çünkü bilgisayara acil ihtiyacım olan bir dönemdeyim. Verilerimin gitmesi demek bana kalp krizi yaşatır. En az 6 ay daha idare etmesi gerek beni. Buna kendi başıma yapabileceğim bir şey var mı? Yoksa tamirci yolları mı göründü?
Karıncalı görsel: imgyukle.com

Cevaplar için çok teşekkür ederim şimdiden.

 
laptop içerisindeki ekran kartına bağlanan kablo gevşemiş olabilir. arka kapağı açıp onu kontrol edebilirsiniz


  • bagcivan  (22.10.21 14:29:59) 
"Verilerimin gitmesi demek bana kalp krizi yaşatır."

İhtiyacınız olan önemli dosyaları harici bir diske, usb'ye veya bulut çözümlere (dropbox, google drive gibi) yedeklemeniz gerek.

Kablo gevşemiş olabilir, benim laptopumda da aynısı olmuştu.
  • hayirsiz  (22.10.21 14:56:35 ~ 14:58:38) 
@hayirsiz
Yedekledim ama bu süreçte bilgisayarsız kalmak beni çok kötü etkiler. Siz nasıl çözdünüz kablo olayını? Kendiniz mi hallettiniz? Evetse ne şekilde?

  • Amaranta ursula  (22.10.21 15:00:15) 
sorun lcd kablolariysa o kablolar cok ince ve hassas oluyor. anlamiyorsaniz pek ellesmeyin derim. ekran tekrar karinca olursa 2. bir monitor veya tv vs baglayarak sorunun kabloda mi yoksa ekran kartinda mi oldugunu anlayabilirsiniz.


  • melancholia  (22.10.21 23:08:13) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.