Yeni mezun bir avukat için hangisi uygun olur?

İstanbul'da çalışmak mı yoksa diğer şehirler mi?

İstanbul'da kiralar çok yüksek. Yeni mezun için zor olabilir. Geliriniz artana kadar kazandığınızı harcarsınız.

  • dissendium  (22.10.21 14:10:21)
İstanbul'da ailesiyle yaşayıp kira ödemeyecekse iyi ama buraya sıfırdan yerleşip ev tutacaksa @dissendium +1

  • kobuzchu kiz  (22.10.21 14:15:03)
Bence İstanbul.

Avukat arkadaşlarımın çoğu İstanbul'da başladı. Bogulacaksan büyük denizde boğul. Küçük şehirde başlarsan gelirin de küçük olacak zaten. İstanbul'da yeni mezunda 4.5 veriyorlarsa küçük şehirde asgarî ücret alırsın. Ayni yere gelir.
  • westblack  (22.10.21 18:01:28)
diğer şehirde network kurmak daha kolay olur sanki. 2 ayrı konuda 2 ayrı avukatımız var, birine tüm aile topluca vekalet verdik ki daha öncesinde aileden sadece bir kişinin avukatlığını yapmıştı başka bi davada. diğer avukatla da hemşerilik üzerinden iletişim kurup karar kıldık. istanbul'da bu tarz ilişkiler kurulamaz sanki.

  • mtfbwy  (22.10.21 21:39:38)
kesinlikle istanbul değildir.
babanız holding yönetmiyorsa evinizi kiranızı arabanızı cep harçlığınızı vermeyecekse istanbuldan koşarak uzaklaşın

  • photo85  (22.10.21 21:42:06)
not: avukatlık için büyük şehrin getirisi büyük değildir. tam tersine küçük şehir avukatları her zaman büyük kentlerdekilerden daha çok kazanırlar. pastayı istanbula pay edersek kırıntı koklanıyor sadece. ama memleketiniz olan küçük illerde dolu dolu bir dilim yersiniz.

  • photo85  (22.10.21 21:44:00)
Ben bunun İstanbul versiyonunu seçtim. Evet çok zor. Ama İstanbul’da avukatlık yapmak cepte milli piyango biletiyle gezmeye benziyor. Her an her şey olabilir, ben de bunu seviyorum.

Kendi memleketimde eminim çok daha iyi şartlarda mesleğimi icra edebilirdim. Ofisim, arabam, aile evi, anne yemekleri…

Yine de İstanbul diyerek geldim. En azından 3-5 sene geçmeden dönmeyi düşünmem.
  • adwokat  (22.10.21 22:24:23)