iş değiştirme

selam,

hali hazırda bir firmada yönetici olarak çalışıyorum ve 15.000.-TL maaşım var.
aynı sektörde farklı bir firmanın sahibi olan eski bir abimden şöyle bir teklif geldi.

sahada uzman olarak çalış cironun %65'i senin olsun.
ciro minimum 45.000 oluyor. yani 30bin Tl para kalıyor bana. kendi maliyetlerimi de çıkınca elime net olarak 20-25 bin TL civarı para geçecek.

ayrıca bu teklif iş durumuna göre ileride yöneticiliğe evrilecek durumda yine.

kafam çok karıştı.
sahada uzman olarak çalışmak çok zor bir şey değil bu arada, gidip gayrimenkul görüp rapor yazacağım. 15 yıldır yaptığım iş aslında baktığın zaman.

Şimdi cironun %65i seninse firma sahibinden daha çok kazanacaksın demek oluyor bu. Ben akıl sır erdiremedim bu duruma.

  • adventchant  (18.10.21 10:28:35)
@adventchant: burada adam benden network satın alıyor.
son 5 yılda yönetcilik yapmış olmamdan dolayı çok ciddi bir müşteri ve sektör networküm var.

  • atmaa  (18.10.21 11:03:07)
@gabe: sektör değişik bir sektör. çok ciddi bir yatırım maliyeti gerekiyor. personel kalifiye ve devletin verdiği bazı lisanslara sahip olmalı. bu personellerin de aylık maliyeti en az 10bin TL. bununla beraber bu kişilerden en az 10 tane olmalı.

hadi şirketi kurdum en az 6 ay devletin lisanslamasını beklemek durumundayım. yani cepte en az 1,5 - 2 milyon TL olmalı ki o da bende yok :)
  • atmaa  (18.10.21 11:16:09)
cironun %65ini veren adam batar gider zaten yakında. Personelinden daha az kazanan patron mu olur ilginç valla.

  • bigcaptain  (18.10.21 11:19:39)
@bigcaptain: burada durum benim özelimde farklı işte.
normalde saha uzmanlarının maliyeti yukarıda da dediğim gibi 10.000 TL mertebesinde.

  • atmaa  (18.10.21 11:34:52 ~ 11:35:02)
Seni önce network'ün için kullanıp sonra yüzdeni düşür veya ayrıl deme ihtimali olabilir mi? %65 çok ciddi bir oran, düşününce uzun vadede patronu rahatsız edecek bir miktar. ortak olarak neden almıyor mesela şirkete bu kadar değerli olduğunu hissettirecek bir yüzde veriyorsa?

ben sanırım ortaklık düşünürdüm, olmazsa bu teklifi koz olarak kullanıp zam almaya çalışırdım.
  • montreal  (18.10.21 11:45:34 ~ 11:47:54)
Kendi işini neden kurmuyorsun?

  • liberal  (18.10.21 11:58:08)
Böyle bir potansiyeliniz varsa neden 15 bin TL maaşa çalışasınız ki? Anladığım kadarıyla şu anda o networkü aylık 15 bin TL'ye satıyorsunuz, başka biri size çok daha iyi teklif yapıyor.

Burada bence en büyük sorun Montreal'in bahsettiği risk. Yani patron dediğiniz kadar riskin altına girip cironun %35'ini almayı ne kadar süreyle kabul edecek? Sonuçta hizmetin ne olduğunu bilmiyorum ama patrona kalacak %35'in içinde maliyet kalemleri olması muhtemel.

Diğer yandan "Kendi işini kur" diyen arkadaşları anlamadım; 2 milyon maliyetli, borç teöelli bir risk almak yerine bu riski almış birinin gelirinden %65 pay almak çok daha mantıklı; neden iş kurmakla uğraşsın?
  • salihdt  (18.10.21 12:28:26)
@salihtd: daha önce benzer şekilde çok iş yaptık aslında.
çok iş pasladık ve parayı bölüşmekte zerre tereddüt eden bir adam değil. paylaştıkça çoğalır mantığında ve bugünlere de bu şekilde geldi.

hatta bana 4-5 sene önce sunduğu teklifte, bir şube açalım, kârın %50'sini paylaşalım demişti ancak o zaman şimdiki gibi sağlam değildi ve güvenemedim. şimdi de benim istanbuldan ayrılacak bir durumum yok. olsa direkt kendi memleketimde şube açtırırım.

neden 15.000 liraya çalışayım ki"nin cevabı da şu. sahada çalışmıyorum. masa başındayım şu anda.
  • atmaa  (18.10.21 13:01:22 ~ 13:08:38)
ciro %65 verecek, bir de sizin sgk ve verginizi yatiracak (sigortali elemani olacaksiniz) bunda kesinlikle bir yanlislik ya da tuhaflik var

  • sweetoffice  (18.10.21 13:09:54)
Kabul etmeden once kabul ettiginizde neleri gozden cikartacaginizi (ne kaybedeceginizi) ve eger olmazsa yerine nasil koyacaginizi hesaplayin bence. Alinmaya deger bir risk ise ben kabul ederdim mesela.
Sahada calisma konusunda cekinceleriniz var sanki daha cok. Bu nedenle, bir deneyeyim bir sey kaybetmem diyebileceginiz bir durum var ise, bir deneyin.

  • 65 derece  (18.10.21 16:25:16)
İki aya batar sende issiz kalitsin 45k ciro oyle ahim sahim para degil. Bizim kosedeki donercide o kadar ciro yapiyor. Ve adam masraflarini cikartmadan yuzde 65 ini sana verecek ona kalan 10-15k zaten adam bu riskleri almasada o kadar kazanirdi neden 2 milyon para yatirdi.

Paylastikca cogalir ama bu baska bir seviye. Adam sana sirket acmis sevabina resmen.
  • kuzey li  (18.10.21 17:23:15)
ciro, brüt satıştır.
brüt satıştan net kâra ulaşana dek satış indirimleri, satışların maliyeti, faaliyet giderleri, diğer giderler, finansman giderleri, olağandışı giderler, dönem kârının vergisi gibi kalemler brüt satıştan düşülür ve net kâr bulunur.
net kâr, genelde cironun çok çok çok altında bir rakamdır.
cironun %65 ını size vermesi bana çok mantıklı gelmedi. hatta imkansız gibi birşey. net kârın %65i olmasın o ?
  • dadasalon  (18.10.21 17:37:21 ~ 17:38:31)