Sahip olunan evin güncel değerini öğrenmek

Ekşide hep yaziliyor şu kadara aldim simdi su kadar diye.
Bunu nasil ogreniyorlar. Her satista fiyat mi soruluyor. Durmadan satis siteleri mi takip ediliyor.

Emlak endeksi diye bir şey var. Sarılı siteden evin bulunduğu mahalleye göre metrekare fiyatı alabiliyorsun.

www.sahibinden.com
  • himmet dayi  (15.10.21 11:06:52)
Evet, ben periyodik olarak Sahibinden.com ve Hürriyet Emlak (şimdi Hepsi Emlak oldu) takip ediyorum.

Ev almadan önce de ediyordum, aldıktan sonra da devam ediyorum. Tabii öyle takıntılı gibi her gün takip etmek gibi bir şey değil. Ayda birkaç kez aklıma geldiğinde, canım sıkılırken dur bakalım ne olmuş gibi.

Sadece satılık rakamlarını değil, kiralık rakamlarını da takip ediyorum.

Hatta sadece rakamları değil, piyasanın ne kadar hareketli olduğunu da takip ediyorum; kaç satılık var, kaç kiralık var, ne kadar sürede ilan kalkıyor?

Uzun bir süre takip ettiğinizde o bölgedeki emlak piyasası hakkında somut bir fikriniz olmuş oluyor ve bir yatırım kararı verirken bu çok işinize yarıyor.

Daha önce yapmadığıma çok pişmanım hatta, yıllar önce başlamış olsaydım çok farklı yatırım kararları verebilirdim.

Ve tabiki emlak endeksi de önemli bir kriter. Ama o sadece tek bir kriter.

Şöyle bir örnek vereyim; diyelim ki bir mahalleden ev almak istiyorsunuz ya da evinizi satacaksınız. O mahallede ne kadar sıklıkta ev satışa çıkıyor? Kaç haftada satılıyor? Bunlar da önemli.
  • la lykia  (15.10.21 11:07:00 ~ 11:08:57)