[]

Fotoğraf Makinesi

arkadaşlar merhaba. Bir adet fotoğraf makinesi almak istiyorum dslr tarzda. daha önce hiç olmadı makinem ama makro çekeceğimi biliyorum diş hekimi olduğum için. klinikte çok iyi makine var ama ben dışarıda kurcalayarak öğrenebileceğim bir makine istiyorum. amacım tamamen amatörlüğümü atmak aslında. ikinci el olsun istiyorum çünkü sıfırlar bütçemi aşıyor. 1600-2000 bandında canon eos 600d var ama ona da mp'si düşük demişti bir arkadaş özellikle macro çekeceğim için '22 mp üstü al' önemli dendi, doğru mudur? ne önerirsiniz bana şu an?
Bütçe: olabildiğince düşük olsun
edit: arkadaşlar ip 11 kullanıyorum ama amacım mobil fotoğrafçılık değil. dslr kurcalayıp öğrenmek istiyorum.


 
Alman gereken şey iphone 13.

Arkadaşın dijital zoom yaparsın kesersin diye öyle demiştir, düzgün bir macro lensle ona da ihtiyacın kalmaz ama sırf o lens 8-10 bin tldir tahminen, kaliteli lens pahalı bir şey.
  • nhk ni youkosu  (14.10.21 12:08:39) 
Not olarak, eski kompakt makinelerin bazılarının macro mesafesi baya iyiydi, 2 cm falan. Ucuza öyle bir şey bulunabilir

İkinci ek, sanırım iphoneda sadece prolarda macro var ama bir araştır. Normalde geniş açı üzerinden yapıldığı için minide bile vardır diye tahmin etmiştim mobilde bakamıyorım şimdi
  • nhk ni youkosu  (14.10.21 12:11:34) 
1600-2000 bandında alacağınız bir makineden çok fazla beklentiniz var.

bugün en en en giriş seviyesi bir dslr makine için minimum 4000 tl'yi gözden çıkarmanız lazım. bakın en en en giriş seviyesi dedim.

alacağınız lensleri de düşünürsek bu bütçeyle bir şey önermek pek mümkün değil.

ikinci ele güveneceğinizi düşünerek nikon d 3200 falan belki 2000 tl civarına bulunabilir. bilemiyorum.

ama dediğim gibi ya beklentilerinizi değiştirmeniz ya da bütçenizi değiştirmenizi tavsiye ederim.

edite istinaden edit:

neyi öğrenmek istediğinizi anlatmamışsınız. kurcalayıp ne öğreneceksiniz yazammışsınız.

eğer fotoğrafçılıkla ilgili bir şey öğrenecekseniz 1600 tl bütçeyle fotoğrafçılık adına öğrenebilecekleriniz çok çok kısıtlı.

kurcalayıp öğrenmek istiyorum dediğiniz şey makine kullanmak ise, bunu bu bütçe yerine youtube videolarından yapmak daha faydalı.

son tavsiye: ya bütçenizi beklentilerinize göre güncelleyiniz, ya da beklentilerinizi bütçenize göre güncelleyiniz.
  • levpontryagin  (14.10.21 12:15:44 ~ 13:56:57) 
çok derin bir bilgim yok, yeni makineleri de takip etmiyorum ama giriş seviye için min. 4000 lira bana abartı geldi. 2. el temiz 5d mark ii, 7d alıp geçebilirsin. 3000 liraya var. 7d, 600d daha uygun bulunabilir. makro lensi al bir de. makro çekimi sağlayacak olan şey lens sonuçta. mark ii ile film çekiliyor.


  • black mamba  (14.10.21 15:43:30) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.