[]

Sabun fiyatı farkı

Bir markada 4 LT sıvı sabun fiyatı 20 TL.

Diğerinde 250 ML sıvı sabun fiyatı 80 TL.

Bu durumu neyle açıklayabiliriz? Sektörden birileri varsa aydınlatabilir mi? Pahalı olanda şu gibi özellikler vardır vs gibi bir durum söz konusu mu? Serbest piyasayla açıklanır mı sadece? Kalite farkı vardır muhakkak, onu inkar etmiyorum.


Edit: Marka vermedim şimdilik, internetten bulunabilir.

 
Olabilir. Misal pahalı olan hassas ciltler içindir. Organiktir, hayvanlar üzerinde test edilmemistir, hammaddeleri kaliteli ülkelerden çalışanların düzgün şartlarda çalıştığı yerlerden geliyordur.
Bir de marka fiyati tabi. Bu arada 2lt sabun zaten genel halkın yüzde 90i tarafindan alinmaz. Onu alan anca endüstriyel isletme vs icin alir. Haliyle üretim maliyeti daha azdir, lojistik maliyeti azdır. Ambalaj maliyeti azdır (normal tüketici olmadığı için), reklam maliyeti azdır vs vs.

Serbest piyasa tabiki var. Bugün 5 100 liraya da parfum var 200 bin liraya da.
  • logisticsmanager  (13.10.21 15:02:36) 
@logisticsmanager'ın dediklerine ek olarak marka değeri kavramını araştırabilirsiniz. konu çoğu zaman bu marka değeri (brand value) dediğimiz yere geliyor çünkü.

pazarlama faaliyetleri, tüketicinin algısı, pazardaki performans ve yatırımcı değeri gibi başlıklar bir araya geliyor, markanın değerini belirliyor. buna göre de fiyattan ürünün satıldığı pazara birçok durum değişiklik gösterebiliyor doğal olarak.
  • nimberjack  (13.10.21 16:53:24) 
Sabun yapımı çok kolaydır. Laboratuvarda biz de yaptık. logisticsmanager'in dedikleri doğru ama en büyük kalem ambalaj ve reklam bence. Ben 2 litrelik alıp sabunluğu sürekli dolduruyorum.


  • prole  (13.10.21 16:56:07) 
bazısı daha yoğun oluyor bazısı su gibi. fiyatı bu da etkiliyor olabilir.


  • xrated  (13.10.21 17:25:57) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.