otobüs firmaları ve fahiş fiyatlar

şimdi kütahya-istanbul arası otobüslere bakıyorum. ortalama 5 saatlik bir yolculuk için 140-150tl isteniyor. pamukkale istanbul'dan kaş'a 300 gibi bir fiyatla gidiyor ve yazın bu araçlar full dolu oluyor genelde, 13 saatlik yolculuk.

esadaş turizm'e bakıyorum. 20 saatlik istanbul-erzurum bileti 180tl. araçlar 1-2 senelik yeni ve tertemiz araçlar. demek ki bu adamlar 20 saatlik yolu ikram falan da vererek 180 liraya götürünce para kazanabiliyorlar.

bu arada pamukkale ile 2020 yazında istanbul-kaş arası 150-160 gibi bir şeydi, yüzde 100e yakın zam geldi.

ulaşımda otobüs firmalarının enflasyon bahanesiyle ekstra fahiş zamlar yaptığını düşünüyorum. yanlış mı düşünüyorum bir yerlerde bir şeyleri kaçırıyor muyum? 5 saatlik yolculuk için 140-150 isteyen firmalar mı haklı?

O fiyatlar çok değil aslında. 1 kilo peynir 100 liraya yaklaştı.

  • roe  (13.10.21 12:07:20)
Çok haklısın. Otobüs fiyatları baya arttı. Pandemi sürecinde başlayan fiyat artışlarına indirim yapılmadı. Maliyetler tabiki arttı, burası tamam. Ama bu kadar artışı gerektirecek bir durum olmadı. Çevremdeki herkes bu durumdan şikayetçi. 4 kişilik bir ailenin memlekete gidip gelmesi kafadan 2 bin TL. Bir düzenleme gelmeli.

  • ırene adler  (13.10.21 12:11:06)
@roe, hocam peynir fiyatıyla 5 saatlik yolculuğun fiyatını karşılaştırmak çok doğru değil.

  • mg3929  (13.10.21 12:16:57)
uzun yol gidenlerin avantaji, arada duraklar da yolcu indirip bindirmeleri. genelde bu uzun yol arabalari tam dolu olarak a noktasindan b nokasina gitmez. o aradaki kisa mesafeler gibi ucretle yolcu toplar. o sebepten yolun uzun olmasi avantaj. digeri 5 saatlik yola muhtemelen ayni yolcu ile gidecek ona gore fiyat veriyor.

fahis fiyat kismina bir sey diyemiyecegim. burada neyi kriter aldginiz onemli.
  • helenart  (13.10.21 12:51:53)
Tüm yolcuları istanbul ve gebzeden alıp direkt erzuruma gidiyor bu araçlar.

  • mg3929  (13.10.21 12:55:17)
minibüsteki indi bindi kavramı gibi düşünün. yakın mesafede kilometre başı fiyat, uzun mesafeninkinden daha çok olacaktır. gayet normal.

  • co2s2  (13.10.21 13:02:53)
Fiyat oluşumu tekel olmayan her piyasada olduğu gibi burada da arz ve talebin kesiştiği noktada olur. Pamukkale 5 saatlik yolculuğa 300 TL fiyat biçiyor ve otobüsleri doluyor ise o hizmetin fiyatı 300'dür. Pamukkale hayır kurumu olmadığı için kimsenin kara kaşına kara gözüne 300 lira kazanabileceği bileti 150 liraya satmaz. Çok anormal fahiş bir fiyatlama olunca devlet müdahale edip tavan fiyat uygulamasına geçiyor zaten. Geçmişte örneği mevcut.

  • himmet dayi  (13.10.21 13:40:46)
istanbul erzurum için bir hipotezim var.
uçak bileti 450-500 civarı. otobüsler bu fiyata yaklaşırsa insanlar uçak tercih edebilir.

  • cekcekli  (13.10.21 23:21:38)
@himmet dayı otobüsler milletin keyfinden dolmuyor insanlar vermek zorunda kalıyor bu parayı. O zaman tüm süt üreticileri anlaşsın sütün kilosunu 20 lira yapsın biz de almak zorunda kalıp alalım sonra da satılıyorsa fiyat budur diyelim.

  • mg3929  (13.10.21 23:40:34)