Hızlı tren nasıl yapılır

Entry'lerde görüyordum:

"yüksek hızlı tren kaza yaptı, çünkü adamlar eski rayların üzerine hızlı gidebilen treni koydular. böyle iş bilmezlik olmaz"

gibi şeyler diyorlar. Peki halihazırda iki şehir arasında tren hattı varsa, ve bu şehirler arasına hızlı tren yapılmak istense ne yapılması lazım?

Yeni ray mı döşenmesi lazım? Evet ise, bu yeni rayların eskisinden farkı ne olmalı?

Uzman değilim ama mantıken trenin daha yüksek hızda gidebilmesi için daha “düz” raylara ihtiyacı var. Daha geniş viraj açıları, rayın virajlardaki eğimi, daha rijit raylar, düzgün ek yerleri, uygun sinyalizasyon, vesaire. Eski trenlerle yht’lerin iz genişliği ve teker taban genişlikleri aynı mı bilmiyorum. Farklıysa zaten mecburen yeni ray lazım. Ekolojik etkiler de var tabii. Kuş sürülerinin arasından 50’yle geçmek başka, 250’yle geçmek başka malum.

  • orient blue  (09.10.21 16:28:55)
chrome'da sayfayı türkçeye çevirince anlaşılıyor: www.quora.com

  • ya ben lan neyse  (09.10.21 16:50:39 ~ 16:50:52)
Bir Makinist olarak orient blue arkadasa katiliyorum.
Almanyada YHT lere öncelik taniliyor mislal ayni yolda yük yada banyölü tren varsa onlar solaniyor.

Önemli olan 160km/h dan hizli gitmek icin ETCS kontrol sistemi gerekiyor, lamba gibi sinyallere gidemez bir tren. 250-300kmh firen mesafesi yetmez.
  • samiabi19  (09.10.21 20:55:04)