[]

Zaman geçtikçe oluşan yozlaşmaya bozulmaya ne deniyor?

Bunun genel bir teknik terimi var mı?
Mesela "lost çok bozdu abi yea" diyoruz ya hani. Ne bunun adı?

Mesela bir Hollywood filmlerinin güzel olduğu zaman var bir de süper kahraman filmleri ile dolup, işi mantara bağladığı bir nevi (bana göre) bozduğu dönem var.

Bilgisayar oyunları keza. Teknoloji geliştikçe, bütçe arttıkça iyileşmesi gerekirken bir takım temel kavramları es geçip muhteşem grafikli boktan oyunlar üretildiği bir dönemdeyiz diyelim(öyle kabul edelim).

Bunun adı nedir? Postmodernizm olmasa gerek.

 
Entropi.


 • Zaman Tamircisi  (08.10.21 08:26:56) 
Bunun nesnel bir ismi yok. Öznel olarak "corruption" diyebilirsin ki demişsin.


 • prole  (08.10.21 08:36:31) 
Entropi değil yaw


 • bana kedicik derdi  (08.10.21 09:11:36) 
Dejenerasyon


 • kapitalist gerilla  (08.10.21 09:15:59) 
Dejenerasyon da değil. Aradığım terim değil yani.


 • bana kedicik derdi  (08.10.21 13:44:31) 
corruption deniyor :)


 • gameofannen  (08.10.21 13:59:47) 
Anlatamadım sanırım. Corruption=yozlaşma bu değil. Yozlaşma demek bir insanın veya kurumun zamanla değerlerinden uzaklaşması ve vizyonundan kopup etik dışı işleri içselleştirmesi rasyonelize etmesidir.

Benim anlatmak istediğim şey bu değil. Sanatçı mesela. İlk 10 yıl müthiş işler yapıyor, tutkuyla yapıyor belki imkanları kısıtlı ama iyi iş çıkartıyor. Sonralarında içindeki tutku yok oluyor ama para kazanması lazım, para odaklı daha mainstream işlere yöneliyor ve içindeki enthusiasm kayboluyor, onu ilk başta seven takip eden insanlar xyz çok bozdu yea diyor.

Bu yozlaşma değil, dejenerasyon da denemez. Bu başka bir şey ama ne?
 • bana kedicik derdi  (08.10.21 15:40:30) 
Vasatlaşma elbette


 • burka  (08.10.21 16:06:48) 
Vasatlaşma için nasıl bir genel geçer teknik terim kullanılabilir? Vasatlaşma açıklıyor epeyce.


 • bana kedicik derdi  (08.10.21 18:41:04) 
mediocritization. yabancı dilde olunca kulağa daha bir kavram gibi geliyor ama bu da vasatlastirmaya denk düşer sanırım.


 • encokbenisevinnolur  (08.10.21 19:16:10) 
Korozyonun nesi var? Verdiğiniz örnekler için değil belki ama olaylar durumlar için korozyon olur mesela..
Zaman olayını vurguladığınız için ben de dejenerasyon+1 diyorum ayrıca.

Direkt bir kelime/kavram olmasa da olur derseniz posttruth nedir ne anlatır ona bakılabilir.
 • rewlack  (08.10.21 20:13:55) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.