Emeklilik yaşı 60 ama prim 50'de doluyorsa?

emekli olunamıyor mu? illa 60 yaş mı beklenecek?

öyleyse 50'den sonra çalışılmasa oluyor mu?

yine öyleyse 50'den sonra çalışmaya devam edince emekli maaşı artıyor mu?

Eyt olayı tam da bu galiba.

  • invictae  (03.10.21 19:59:00)
1. Evet
2. Olur ama sagliktan yararlanilamiyor sanirim.

3. Prim gunun dolduktan sonra calisip belli bir miktardan daha dusuk prim yatarsa her ay belli miktar azalma oluyor diye okumustum bir yerlerde.
Yuksek yatirirsan belki bir yarari vardir. Ama sanmiyorum.

Ayrica emeklilik maasi hesaplanirken 2000 oncesi, 2000-2008 arasi ve 2008 sonrasi farkli katsayi ile hesaplaniyor. Tabii ennyuksek katsayi 2000 oncesi yatan primlerin.
Dolayisi ile 2008 sonrasinda yuksek prim dusuk katsayi ile carpilacagi icin yuksek yatirmaya calismak iyidir.
  • Filinta61  (03.10.21 20:02:46)
60'a kadar emekli maaşı alamazsınız. 50'den sonra çalışmazsanız gss primi çıkmaya başlar, 60 olana kadar onu ödeyerek sağlık güvencesinden faydalanırsınız.

  • mikro patlama  (03.10.21 23:12:43)
emekli olunamiyor
eyt'li olmus oluyorsunuz, priminiz dolmus ama yasi bekliyorsunuz
50 den sonra calismasaniz da olur, ama nasl gecineceksiniz? paraniz varsa calismazsiniz, ama emekli olana kadar saglik hizmetlerinden yararlanamazsiniz. sagliktan yararlanmak icin gss odemeniz gerekir her ay

cok emin olmamakla birlikte calisma suresi arttikca emeklilikte baglanacak maaas da dusmeye basliyor, yillara gore aylik baglama oranlari dusuyor, internette yillara gore oranlar vardir muhtemelen
  • exlibris  (03.10.21 23:53:56)