[]

Baska ulke vatandasi olsak prim kesintilerini alabilir miyiz

Diyelim ki bugun baska ulkeye gittik 5 sene sonra da vatandaslik aldik. Tr devletine gidip verin kardesim benim maasimdan aldiginiz primleri beni emekli etmeyeceksiniz nasil denebilir mi?
 
gideceğiniz ülkeye göre değişir ama bu konuyla ilgili ülkelerin ikili anlaşmaları oluyor.

misal a ülkesinden b ülkesine giderken ülkelerin anlaşması varsa emeklilik priminiz otomatik olarak b ülkesine transfer ediliyor.

eğer anlaşma yoksa da parayı banka hesabınıza transfer edebiliyorsunuz. türkiye için detaylı bir şekilde bilmiyorum ama bildiğim diğer ülkelerden örnek vereyim. maaşınızdan kesilen paranın tamamını alamazsınız muhtemelen. çünkü bir kısmı işssizlik sigortası kesintisi veya kaza durumunda maaş ödemenizin devam etmesi için yapılan kesinti vs. oluyor. ama emeklilikle ilgili kısmı yeni gittiğiniz ülkeye aktarılıyor. türkiye için de sistem böyledir diye tahmin ediyorum, çünkü anlaşmalar karşılıklı oluyor.
  • ben de  (03.10.21 01:16:44) 
avustralya için aynısını yaptım. şu anda bulunduğum ülkeye gönderdiler çekle. arkadaşım da avusturya için yapacak. yaparlar yani bence.


  • bohr atom modeli  (03.10.21 12:42:57) 
bu arada bu olayın vatandaşlıkla ilgilisi yok, vatandaşı olmasanız bile emeklilik primi ödüyorsunuz çünkü. gittiğiniz yerde çalışma izinizin olması yeterli.


  • ben de  (03.10.21 14:22:51) 
  • robin one persie  (03.10.21 22:41:19) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.