Merkezi sistemde gece kalorifer kapatılır mı?

bu yıl yanmaya başlamadı ama 12-6 arası bizde kapatılıyor. yasal mı bu? ben istemiyorum kapanmasını.

Merkezi sistem pişmanlıktır. Bizde de böyle. Ekimin ortasına kadar yakmazlar bir de, on kat geziyoruz evde.

  • elorelia  (02.10.21 22:55:45)
Valla bizim eski binada 11-12 gibi soner sabah anca 7.30-8 gibi yanmaya baslardi. Sacmalik ama yapacak bir sey var midir bilmiyorum

  • floydian  (02.10.21 22:55:54)
ısı pay ölçer yok mu? peteğin kenarından minimuma getir. Ayrıca gece kapanır. Boşuna niye yansın ki? Bina ısınmış, insanlar yorganın altında. boşuna yüzde 25 masraf.

  • prole  (02.10.21 23:02:22)
maalesef öyle, 24 saat yanarsa cok ciddi fatura gelir.

bizimkiler yine insaflı haftasonları daha geç kapatıyorlar, yılbaşı gecesinda hiç kapatmıyorlar mesela :)
  • nuisance  (02.10.21 23:03:48 ~ 23:04:12)
bizde de oyle yasal
yonetim toplantisinda kapatilmasin diye karar cikarsa kapatilmaz
ama bu sefer daha fazla para verirsin
merkezi sistem pismanlik degildir valla ben cok memnunum normal kombili evde hic oturmadim
  • nibba  (02.10.21 23:10:17)
Şu karar da alınabilir: dış sıcaklık 5 dereceye düşerse yanar gibi. Termostat ayarlanır o dereceye. Tabi karar alınmalı.

  • renegade  (02.10.21 23:20:18)
evet ne yazik ki oyle, yillarca merkezi sistemli evde yasadiktan sonra kombili eve gectim cok memnunum. diyelim ki hastaysam butun gece aciyorum, eger o aralar spor yaptim enerji doluysam hic acmiyorum, tatile gidiyosun hic acmiyousun vs vs
bir de yillarimi gri sabahlara buz gibi uyanarak gecirdim merkezi sistemde, pztesiler hele iyice bir cansikici olurdu, mesela okuyorsaniz calisiyorsaniz evde kimse yokken ev sicacik oluyor hicbir anlami yok, gece 12den sonra sicacik banyo yapayim diyemezsiniz, sabah erken kalkayim sicacik dus aliyim diyemezsiniz. bence cok sinir bozucu

  • mavicorap  (02.10.21 23:34:35)
Benim eski evim öyleydi. Her sabah donarak uyanıyordum. Şu an kombideyim, merkeziye verdiğimin 4te biri ile çok daha iyi ısınıyorum. O evde 2 kış kaldım, en sonunda çıldırdım aradım yöneticiye bağırdım çağırdım baktım evde kalırsam katil olucam artık, çıktım evden evi sevmeme rağmen. Bir de yaz kış sabit çok yüksek bir aidat veriyordum ona rağmen 11de kalorifer kapanıyordu, gündüzleri zaten evde yoktum boş ev ısınıyordu kapanır kapanmaz da buz oluyordu. Yöneticiye bir türlü gündüz camları açmayı gerektirecek kadar yanmasının mantıksız olduğunu anlatamadım.

  • mg3929  (03.10.21 00:02:20)
merkezi sistem pismanliktir +1. baskalarina bagli olma olayi cok kotu. ve evet gece genelde kapanir fazla fatura gelmesin diye. bireysel her turlu daha ucuza daha iyi isiniyor insan.

  • robokot  (03.10.21 00:02:59 ~ 00:03:30)
Merkezi sistem pişmanlıktır +1. yazıldığı gibi ekim ortası açarlar, eylül ortasından itibaren havanın soğuduğunu hesaba katmazlar. 2-3 hafta buz gibi evde termovantilatörle takılırız, bir de ona elektrik öderiz. Yandığında da saçma saatlerde yanar, sabah uyanınca,akşam otururken vs.. buz gibi olur

  • mirafiori  (03.10.21 00:12:09 ~ 00:13:12)
İdeal uyku sıcaklığı zaten 16 19 derece arasında. Kaloriferlerin gece kapanması çok makul yani. 6 da direk yakıyorlarsa çok da makul bi saatte yakıyorlar demektir. Baya halden anlayan bir yönetim var dememki. 23-08 arası sönse mantıklı değil derdim ama 12-6 arası gayet mantıklı bi aralık sönmesi için. Eğer daha 6 da uyanıyorsanız falan 5.30 da yanmasını rica edebilirsiniz.
Ama geceleri boş evi ısıtmak mantıklı değil. Hem sağlıksız, hem masraflı. Uyanık olduğum saatlerde yansın yeter.

Eğer evde izolasyon yoksa bu durumda ev çabuk soğuyo olabilir ama burada da problem izolasyon olur.
  • zimbirik  (03.10.21 09:43:18)
merkezi sistem yöneticinin keyfine göre çalışır. sadece kanunen sıcaklık 15 derece altındayken yanma izni var. saatlere karışmıyorlar.

  • tururo  (03.10.21 10:06:19)