Gelecekteki erkek ve kız çocuklarım için isim önerisi

Selamlar,
Gelecekteki çocuklarımız için hanımla isim düşünüyoruz.
Erkek olursa ben Agah istiyorum. Bilgili anlamına geliyor. Çok sevdiğim ve karizmatik bulduğum bir isim.

Kız olursa da aklımda Defne var.
2. kız olursa ona da Zeynep düşünüyoruz.
2. erkek çocuk için ortak bir karar alamadık henüz.

Kriterlerimiz: herhangi bir zümre veya gruba bağlılık içermesin, olgun ve karakterli bir isim olsun, anlamı en azından saçma veya kötü bir şey olmasın.

Sorularım:
Bizim bulduğumuz isimlerle ilgili görüşünüz nedir? Sizde ne hissettiriyor?
2. oğlumuz için isim öneriniz olur mu?

Teşekkürler.

(Ekleme: 2. erkek için Feza ismi nasıl olur?)

favori erkek isimlerim 1 mehmet 2 ali. ama mehmet ali kesinlikle degil

  • try again fail again fail better  (02.10.21 22:02:02)
Defne benim en sevdiğim isim ama o kadar popüler olmuş ki bir parka gidip "Defnee" diye bağırsanız 3-4 çocuk döner bakar gibi. Yine de popülerlikte bir Zeynep değil. Ben bir de Fulya'yı seviyorum sanırım.

Agah güzel, başlarda "Agah diye bebek mi olur" diye düşünülebilir ama bence olur.
  • infernal majesty  (02.10.21 22:10:31)
Erkek Ögeday olabilir o da bilgili anlamında. 2. erkek çağatay olabilir. Kız ise nehir.

  • komando kani var bende  (02.10.21 22:14:01)
kizlarin isimleri guzel isimler yalniz muhtemelen hayatlari boyunca yaklasik 8-10 tane adaslari olacak siniflarinda :) herkes zeynep ve defne isimlerini koyuyor bu aralar. yine de fonetikleri guzel ve telaffuzlari kolay o yuzden ben begendim.

yalniz agah ismi zor bir isim. yani oturakli ve katakterli bir isim arayisiniz icin gayet uygun olsa da hatali telaffuz edilecek muhtemelen hayati boyunca. surekli ya birilerini duzeltmek zorunda kalacak ya da yanlis telaffuzlara uyuz olacak. ben olsam tercih etmezdim.

karakterli, olgun isim denince aklima kemal geliyor benim, sonucta anlami da bu. ama siz bir gruba baglilik icermesin dediginiz icin bu da eleniyor sanirim. agah'ta israrciysaniz kardesi arman olsun.
  • in vino veritas  (02.10.21 22:19:42 ~ 22:20:47)
yeni nesilde Mete çok. bıktırdılar. Akif.

  • ya ben lan neyse  (02.10.21 22:50:31)
Pinhan(umarım elit kesimin çocuklarına koyduğu übersonik isim intibası uyandırmıyordur insanlarda)

  • lansta  (02.10.21 22:52:05)
aman tadimiz kacmasin modundaki dogal isimlerden gina geldi bana. doga ada nehir veya tuna toprak irmak vs

ya kardesim bu isimleri verenler hep sehirli

bu kadar dogaya karisaniz varsa idi niye koye tasinmadiniz diye sorasim geliyor:)

bir de asiri apolitik isimler oldugu icin de itici biraz.

bir de bariz dinci isimleri karikaturlesmis vaziyette artik furkanlar busralar kubralar falan gercek insan degil gibi geliyor.

ama tabi herkesin kendi zevki ben bunu asla bir anne babaya soylemem. bazilari aci bir sekilde knedi kendilerine farkediyorlar bellli yastan sonra ama olan olmus oluyor.
  • mavicorap  (02.10.21 23:45:33)
Mira miran milan leyla kemal erendiz eren mete kaya mete ayşe defne hazel can mavi cansın

Feza Bey? :/ on üzerinden 4 veriyorum
Zeynep’e nötrm bende hep doğu anadolu çağrıştırıyor zeynep. Kentli değil kırsal bi havası var ama bende böyle. Yoksa evet, biliyorum ülkenin her yerinde binlerce zeynep var.
  • rewlack  (03.10.21 00:29:54)
Ayyy herkesin ismi defne. Ne kadar Zeynep tanıdıysam hepsinden illallah ettim. Bir de çok demode.

Sevdiğim kız isimleri: İpek, Neva, Neşe, Aysel, Gülru, Sevinç, Nurseli, Güzide, Jale, Jülide.

Erkek isimlerinden Mete ismini çok severim ama herkes koyuyor artık Mete ismini. Düşündüklerim şunlar: Attila, Pamir, Timur, Tibet, Demir, Onur, Erdem, Uğur.
  • Hallegadola  (03.10.21 09:43:42)
baran, yağmur

anlamları aynı.

onun haricinde ekstra kız isimleri: defne, ece, damla, duru, firuze

ekstra erkek isimleri: kayzer, kayra
  • avianthem  (03.10.21 12:41:21)
yağız, ayaz, çağan, yiğit, aslan, mirhan, han, rüzgar, doğu.

agah eski divan edebiyatı şairlerini anımsatıyor bana. ya da sahafta çalışan gözlüklü biri. bence güzel değil.
  • xrated  (03.10.21 13:14:04 ~ 13:16:23)