aşı-pcr-tazmint

selam, aşı ve pcr testi olmamayı tercih eden işçi olan bana bugün işyerinden bire belge imzalamam istendi. belgenin son satırı şöyle: iş kanununun 25/3 kapsamında zorlayıcı nedenle çalışana 1 hafta zaman tanınacak ve sonrasında bu madde kapsamında yaptırım uygulanacaktır.

sorum şu: yaptırımla kastedilen şey işten çıkarmak mï? eğer öyleyse tazminat vb hakları alabiliyor muyum? sonrasında ise SGK'ya başvurup işsizlik parası alabilirmiyim?

25. madde işverenin haklı nedenle feshini açıklar, yani sözleşmeni tazminatsız feshetmeyi deneyecekler.
bana sorarsan burda 25/3ün uygulanması pek mümkün değil, işverenin koruma ve gözetme borcu kapsamında değerlendirilmesi gerekiyor sizin olayın. yani diğer işçileri korumak için işverenin sözleşmeyi feshetmesi daha mantıklı görünüyor.

davayla ilgili olarak net bir şey söyleyemiyorum, çünkü covid aşısıyla ilgili tartışmalar çok yeni ve henüz bir içtihat da yok bu konuda.
  • de jure  (01.10.21 00:16:12 ~ 00:18:26)
Cevap hayır ve hayır. Hiçbirşey alamazsın.

  • robin one persie  (01.10.21 09:36:45)
İşten çıkarmadan önce -varsa- disiplin yönetmeliği uyarınca ücret kesme gibi cezalar da uygulanabilir. Hassas ve yeni bir durum olduğu için ben yerlerinde olsam çot diye çıkarmam.

Senden neden aşı olmak istemediğine dair yazılı savunma aldılar mı? Yerinde olsam ileride mahkeme durumunda işini kolaylaştırabilecek şeyler yazardım. Asla olmam demiyorum ama xx konularında bilimsel çalışmaların tamamlanmasını bekliyorum, xxx çekincelerim var sağlık durumum sebebiyle; gibi.
  • Bruce  (01.10.21 12:40:57)