Çocuksuz bir ailenin ideal geliri ne olmalı? (Kirada oturmayan)

Ki normal bir hayat yaşayabilsinler? Yani evsel ve kişisel bütün ihtiyaçlarını karşılamanın yanında ortalama bir sosyal hayat sahibi de olsunlar, ve ileride oluşabilecek büyük masraflar için de kenara bir şeyler koyabilsinler..
Elbette kişiye göre bunlar değişir ama sizin gözlemlediğiniz ortalama bir ailenin şartlarını düşününüz.

Ayrı seviyelerde de belirtebilirsiniz. Örneğin
En az …
Normali …
En iyisi …

20 bin.

  • himmet dayi  (30.09.21 08:45:27)
kiramız 1500 tl, çocuk yok, gelirimiz 20-22 bin civarı. lokasyon istanbul.

istediğimiz hayatı yaşıyoruz, haftada 1-2 gün dışarda takılabiliyoruz, istediğimiz bütün etkinliklere gidiyoruz( konser,festival, tiyatro vs..) yemek yapasımız yoksa hesap yapmadan dışardan söyleyebiliyoruz, ihtiyaçlarımızı beğendiğimiz an (hemen hemen) alabiliyoruz. iyiyiz aslında.
  • benaslinda  (30.09.21 09:31:11)
Edit: Kirada oturmayan notunu görmemişim. Kira yoksa bu hesaba göre minimum 12k, 16k gayet iyi derim ben.

4k kira
1k faturalar/aidat (kış)
2k market
1k ihtiyaçlar
1.5k sosyalleşme
1.5k kenara atılacak tatil parası
5k birikim

16 bin yaptı. Kira-gıda fiyatları bu kadar uçmamış olsaydı 14 bin de yeterdi mesela. Bu arada sosyalleşme adına çok uçuk kaçık yerlere gidilip marka kıyafetler, gereksiz elektronikler alınacaksa daha fazla gerekir tabii.
  • gmzo  (30.09.21 09:32:03 ~ 09:35:55)
Min asgari x5
Normal x8
En iyisinin sonu yok, ne kadar yuksek o kadar iyi.
  • cooperr  (30.09.21 10:05:31)
en az 10 bin
normal 15 bin
iyi 20 bin
  • sizofren06  (30.09.21 10:05:57)
kirada oturan halini yaşayan biri olarak cevaplıyorum. Lokasyon Afyonkarahisar
en büyük lüksümüz ayda bir il dışı günübirlik gezmek bundan başka temel ihtiyaçlar dışında bir giderimiz yok. araç olmadığından araç masrafı da yok.
Toplam gelir 10000 - 3500 kredi -1500 Kira = 5000
Bu şartlarda ucu ucuna yetiyor. Ek gider çıkarsa hesabımız da eksiye düşüyor. Bu ay mesela bir düğün, bir doğum nedeniyle iki çeyrek almamız sonucu banka hesabim -2000 lira
  • metos  (30.09.21 10:23:05 ~ 12:05:55)
Çocuklu halimizle biz aylık ortalama 10k KK masrafı geliyor. Buna 500TL fatura koymak lazım (elektrik doğalgaz), gerçi doğalgaz kışa muhtemelen ayrıca bir 500 olur. Pandemiden bu yana kıyafet almadım desem yeri, onu siz söyleyin. Tatil için senede 20K koymak lazım kenara. Biz benzin parası vermiyoruz, bir de onu düşünün.
Bana 15-20k/ay iyi orta bir aile kazancı gibi geliyor. Kira yok, çocuk eğitim parası yok bunun içinde...

  • SiyamkedisiZorro  (30.09.21 11:28:38)
Birikim ve kira hariç 15 bin lira diye düşünüyorum. Bu tutar şu an için bizi konforlu bir şekilde yaşatıyor. Lüks harcamalarımiz yok. Tatildi, elektronikti, yemek içme eğlenmeydi bunları 15 bin ile yapabiliyoruz. Üstü kiraya ve birikime gidiyor.

  • sckxyss  (30.09.21 12:42:26)
Kira ödeyip de geliri 10.000 olan biz.....
Kenara da 1000 tl koyabiliyoruz her ay.
Yaşamıyor muyuz acaba biz?
  • matilda  (30.09.21 13:46:25)