Covid19 geçirip tek doz aşı olanlar seyahat edebiliyor mu?

daha önce covid geçiren bireyler için tek dozu yeterli midir? Aşı kartı oluşturduğumuzda 'covid 19 geçiren bireyler için sağlık bakanlığı tek doz önermektedir' ibaresi yer almakta. Tek doz aşımı oldum fakat seyahat edebilecek durumda mıyım bu ibareyle, yoksa ikinci aşı şartı hala var mı? Teşekkür ederim.

Pozitif olduktan sonraki 180 günde tek doz yeterli. 180 günü geçtiyse 2 doz + 14 gün gerekiyor.

  • hadsafhada  (29.09.21 22:48:28 ~ 22:48:56)
@hadsafhada,

Bu bilgi nerede yazıyor acaba? COVID + olduktan sonraki 6 ay içinde 1 doz aşı olundugunda bunun yeterli ve kabul olduğu ile ilgili bir bilgi ben bulamadım.
  • nucleon  (30.09.21 00:33:02)
Pegasusun sitesine baktığım kadarı ile süresi bakılmaksızın hastalık geçiren + 14 gün önce tek doz aşısını olan seyahat edebilir diyor. @hadsafhada yanlış bilgi veriyor olabilir misiniz?

  • zelkowa  (30.09.21 01:27:50)
evet ilk cevabım hatalı, iki bilgiyi birbirine karıştırmışım kusura bakmayın.
- pozitif olduktan sonraki 180 gün içerisinde aşı veya pcr'a gerek yok,
- tarihe bakılmaksızın bağışıklık geçirenler tek doz aşı + 14 gün sonra pcr'a gerek yok.

özetle aşının üzerinden 14 gün geçtiyse pcr testine gerek olmadan seyahat edebiliyorsunuz tek doz ile. 14 gün geçmediyse de pcr ile yine seyahat edebiliyorsunuz zaten.
  • hadsafhada  (30.09.21 02:17:19)