Lastik ebat degisimi konforu ne kadar etkiler?

Mondeo mk4 aracimda 18” jantlar ve ince yanak (235/40R18) lastikler var.

Bunlari 16” jant ve dolayisiyla genis yanak (215/55R16) lastiklerle degistirirsem konforda fark edilir bir artis olur mu?

Benimkiyle aynı model 18 jantlı aracı olan bir arkadaşım benim arabaya ne zaman binse gençleştim resmen bu kadar mı farkeder diyor :D
Benim aracımda 16 jant var ve bizim lastikler run flat bunu da dikkate alın.

  • imnotsureabout  (27.09.21 01:28:49)
Total değişim (ilk ölçülerin aracın orijinal lastik ölçüsü olduğunu düşünürsek) yüzde -0.3. dolayısıyla bir güvenlik sorunu oluşturmaz. Daha kalın yanak her zaman daha konforludur. Aracın yüksekliği çok değişmeyeceği için savrulma kısmını geçiyorum. Taban oturumu daralacağı için yol tutuş azalacaktır ama o da belli belirsiz diye düşünüyorum. Dolayısıyla evet, konforda belli bir artış olur. Yol sesini daha az alır (bunda lastik kalitesi de önemli), tümseklerde çukurlarda araba içeri daha az darbe verir.

  • prole  (27.09.21 08:46:45)
Benzin sarfiyatı artabilir

  • boray eris  (27.09.21 14:06:42)
anlasilan o ki hissedilir bir fark oluyor. :)
ama yakit yuketiminin artmasi degil de, azalmasi beklenmez mi?

  • faati  (28.09.21 20:49:24 ~ 20:49:52)