chrome cookie'lerden kurtulma

daha önce avasttan tracking cookie uyarısı almıştım. nedir ne değildir bilmiyorum. hakikaten ne aratsam, hatta ne düşünsem reklamını görmekten sıkıldım. aylar önce google ayarlarından tüm reklam önerisini kapatmıştım. denemek için gizli sekmede daha önce hiç aramadığıma emin olduğum, benimle alakasız ticari bir şeyler arattım anında olmasa da bir kaç gün sonra onlar da çıktı yahu, güya cookie yok gizli sekmede.

aylar önce google ayarlarından tüm reklam önerisini kapatmıştım. hatta 3. parti bir siteye yönelendirmişti oradan reklam ayarlarını da kapttırıyordu, onu da yaptım. bir türlü kurtulumadım. nedir bunun çaresi a dostlar?

Bunun bi çaresi yok ne yazık ki. Büyük firmalar internetin içine etti çoktan.

Adblock kullanın. Ghostery diye bir eklenti var onu kullanın. Kurabiliyorsanız eve ve işe pihole kurun. Chrome içinde "block third party cookies" diye bir seçenek var, onu işaretleyin. Arama için google değil duckduckgo kullanın. Browser olarak firefox veya brave kullanabilirsiniz. Mail için gmail/yandex yerine protonmail, mesajlaşma için whatsapp yerine signal, telefonda android yerine iphone kullanabilirsiniz.

Bunların bi nebze faydası olur. Ama tamamen kurtulamıyoruz maalesef.
  • plutongezegendegilmi  (26.09.21 22:44:15)
google insanların verilerini istese de, istemese de seve seve alan bir firma.

çaresi tamamen google'dan kurtulmak. ben vivaldi kullanıyorum mesela, bağımsız bir firmanın geliştirdiği chromium tabanlı bir tarayıcı. reklam ve izleyicileri engelleyen özellikleri var, üzerinde bir de ublock origin vs. kurulu. canavar gibi tarayıcı, bu halde şuradan tam puan alıyor: coveryourtracks.eff.org

göz atmak isterseniz: vivaldi.com

chrome kullanırsanız hiçbir şekilde kurtulamazsınız google'ın sizi izlemesinden. seçim sizin.

ek: chromium tabanlı olduğu için doğrudan chrome web store'dan istediğiniz eklentiyi indirebilirsiniz. vivaldi'nin kurucusu, 1990'larda opera'yı (opera çok iyi bir alternatifti ancak geçmişi skandallarla dolu olan üç çinli firmaya satıldı, bitti.) kuran kişi. norveç/izlanda kırması güvenilir bir firmadan (vivaldi technologies) çıkıyor bu tarayıcı.
  • avianthem  (26.09.21 22:44:29 ~ 22:48:16)
herkese teşekkür ederim. ben mac kullanıyorum, bahsettiğiniz eklentiler burada da çalışacak mıdır yoksa ayrı bir eklenti var mı?

yine tarayıcı olarak safari kullanmam daha iyi olur mu?
  • 1195  (26.09.21 22:54:32 ~ 22:55:29)
@1195

mac konusunda çok bir şey söyleyemem ancak temelde chrome ve vivaldi aynı tarayıcılar olduğu için sıkıntı olacağını sanmıyorum. google'dan arındırılmış bir chrome gibi düşünebilirsiniz vivaldi'yi.

eğer vivaldi konusunda ikna olmadıysanız safari elbette chrome'dan çok çok çok daha iyidir. ancak ona da ublock origin kurun (kurulabiliyorsa, çünkü mac cahiliyim dediğim gibi).

yine de vivaldi'ye bir şans verin derim. çok sevdiğim bir ürün olduğu için herkes kullansın istiyorum, sanırım vivaldi fanboy'uyum. (:
  • avianthem  (26.09.21 22:59:06)
Ghostery +1

  • westblack  (26.09.21 23:04:17)