[]

excel countifs sorusu

selam, şimdi elimde şöyle bir formül var:

=COUNTIFS('Master List'!H:H,"Sevkiyata Hazır Depoda",'Master List'!F:F,"1")

H sütununda sevkiyata hazır depoda mı diye bakıyor sonra gidip F'de potansiyel gecikme var mı diye bakıyor 1 veya 0 şeklinde. sevkiyata hazır depodaysa ve gecikme varsa 1 yazıyor. istediğim h'de 2 farklı değere baksın hem sevkiyata hazır depoda hem de sevkiyata acayip hazır depoda gibi 2 farklı değeri de kontrol etsin. nasıl yaparım?

 
Kritere parçalı metin yazarak yapabilirsin ama ortak bir metin olmalı.

Örnek:
=COUNTIFS('Master List'!H:H,"Sevkiyata*Hazır",'Master List'!F:F,"1")

Bu kritere göre Sevkiyata ve Hazır kelimeleri arasına ne girerse girsin sonuç 1 döner.

Sevkiyata Hazır: 1
Sevkiyata Acayip Hazır: 1
Sevkiyata dfasdasdas Hazır: 1
Sevkiyata Hazır Değil: 0 (Çünkü Hazır'dan sonra metin var. Başı ve/veya sonu farklı)
  • himmet dayi  (26.09.21 14:58:30) 
yanlış anlamış olabilirim ama aslında sevkiyata acayip hazır örnekti, şöyle diyeyim "sevkiyata hazır depoda" ve "musluk suyu" değerlerine baksa desek sadece?


  • floydian  (26.09.21 15:04:49) 
O zaman şöyle olacak:

=OR(COUNTIFS('Master List'!H:H,"Sevkiyata Hazır Depoda",'Master List'!F:F,"1"),COUNTIFS('Master List'!H:H,"Musluk Suyu",'Master List'!F:F,"1"))

Bu formülle sonuç kümesi (0, 1) olmaz, (FALSE, TRUE) olur. Onu da değiştirmek için şöyle yapabilirsin:

=IF(OR(COUNTIFS('Master List'!H:H,"Sevkiyata Hazır Depoda",'Master List'!F:F,"1"),COUNTIFS('Master List'!H:H,"Musluk Suyu",'Master List'!F:F,"1")),,)
  • himmet dayi  (26.09.21 16:58:16 ~ 17:00:26) 
abi çok sağol, ilk sorgu true olarak geldi ama 2. sorgu N/A getirdi.


  • floydian  (27.09.21 17:44:56) 
Bir yerde yanlışlık vardır. İkinci sorgu sadece True False sonucunu 1,0 şekline getirmek için.


  • himmet dayi  (27.09.21 23:52:06) 
Iki sorguyu da ayni hucreye mi yazmaliyim o kismi anlamadim ben sadece ikinci sorguyu yazdim ilkini silip


  • floydian  (28.09.21 01:01:11) 
İkincisi ilkinin alternatifi zaten. TRUE FALSE dönsün istersen ilkini, 1,0 istersen ikincisini kullanacaksın. Ayni anda ikisi de olmaz.

1,0 için şu:
=IF(OR(COUNTIFS('Master List'!H:H,"Sevkiyata Hazır Depoda",'Master List'!F:F,"1"),COUNTIFS('Master List'!H:H,"Musluk Suyu",'Master List'!F:F,"1")),,)
  • himmet dayi  (28.09.21 10:31:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.