Almanya'ya taşınacak kişiye tavsiye

Büyük bir şehre gitmiyorum. Buradan şunu illa götür diyebileceğiniz bir şey var mı? (x burada çok daha ucuz ya da x'i orada bulamazsın gibi?) Uçakla gidiyorum.

Onun dışında başka bir tavsiyeniz olursa da (ilk defa Almanya'da yaşayacak birine tarzı, şunu götür'ün dışında yani) dinlerim.

Rakı götür :) Sosyalleşme için faydalı oluyor. Yerel içkilere meraklı olup denemek için sohbet etme aracı da olabiliyor.

  • alkolik imam  (21.09.21 22:55:15)
Benim tavsiyem gereksiz kalabalik ve agirlik yapacak sey goturme ilk asamada. Bir yerles, duzenini kur, neyin ne oldugunu kafanda oturt, ondan sonraki Turkiye'ye gidisinde alip goturursun.

"x burada çok daha ucuz" hesaplari gercekten ihtiyacin olan bir sey degilse bir kolaylik saglamaz / tasarruf ettirmez.
  • hot potato  (21.09.21 23:02:42 ~ 22.09.21 01:32:07)
  • mg3929  (21.09.21 23:12:37)
hot potato +1

Ben mesela sonraki gidişimde çarşaf takımı götürmüştüm. Burda uygun fiyatlı bulduklarım üçüncü yıkamada 10 yıllıkmış gibi gözükmeye başlamışlardı.
  • reactionic  (21.09.21 23:18:06)
hiçbir şey, hatta ben 2. defa almanyaya taşınacağım, 1 bavulu bile doldurmamayı düşünüyorum. gerek yok.

  • wiekannich  (22.09.21 00:42:12)
Almanya’da her şey var, bulamayacağınız bir şey olacağını sanmıyorum.

  • but that was just a dream  (22.09.21 01:17:40)
Kaliteli nevresim -bulamazsın demeyeyim ama- çok zor bulursun. Bence nevresim takımı al.
Ayrıca rakı alma sakın, kazık yemiş olursun.
Onun haricinde her şey için hot potato+1
Zaten zamanla git-gel yapa yapa bir bakmışsın tüm evini Türkiye’den taşıyarak kurmuşsun.
  • aliza  (22.09.21 02:16:00)
Turk lirasi birikimiyle gidip onu harcamak uzere gidiyorsaniz kullanacaginiz her seyi goturun.

Calismak uzere gidip euro kazanacaksaniz minimum esyalari goturun. Euro kazandikca alirsiniz, daha ucuza gelir.
  • icim urperiyor  (22.09.21 03:05:34)
almanya soğuktur. çok alman couch surfçü ağırladım. hemen hepsi sahlepe bayıldılar.
orijinaL sahlep pahalı bir şey ve yurt dışıdna bulması kolay değil.
sahlep seviyorsan sahlep götür derim.
  • barankovan  (22.09.21 10:37:16)
Eger tasiniyorsaniz ve sirketiniz tasinma destegi veriyorsa mobilya, nevresim ve tekstil goturmek mantikli.

Almanya Turk populasyonunun yogunlugu sebebi ile her turlu Turk yiyeceginin orta kalitesini bulmak mumkun. Oradaki yoneticinize, is ve normal arkadaslariniza lokum vs... goturulebilir ama zorunlu degil.
  • cleric  (22.09.21 11:10:30)
kitap. sürekli yabancı dilde okumak bir süre sonra "yether ulan kendi dilimi özledim" moduna sokabiliyor.

çantaya 15-20 tane kitap atın. ben her geldiğimde öyle yapıyorum.
  • bohr atom modeli  (22.09.21 11:58:34)
Evin hazirsa, götürebilecegin ne varsa götür.
tekstil, almanya'da pahali. zara ile reserved var bizim koton gibi düsünebilirsin bütce olarak, ama ic camasiri, corap, iste ve evde giyeceklerini getir bence. bana primark ucuz dediler ama gittim 10 euroluk kazak el bezi gibi geldi bana.
güzel seyler var ama pahali.

güzel zeytin yok.
spor ayakkabi falan tasimana gerek yok, ama güzel topuklu ayakkabi gibi, kundura mi diyim, pahali.
kahve icmeyi seviyorsan fincan takimini getir, yok mu burada, var ama benim pasabahceden aldigim bardaklarin es degeri burada pahali.
bere getir, kesinlikle. 20 euro cunku.
güzel defter seviyordan, kullaniyorsan bi kac tane getir. pahali ve burada bizdeki gibi cesit yok. d&r'in 20 liralik kapakli defterleri 20 euro. uyduruk bi telli defter var ondan kullaniyorlar.

yeme icme, Türk marketlerinde veya edeka da falan bulunuyor ama Tr'de ki gibi degil onlari daha sonra ayarlarsin. belki baharat pul biber falan kullaniyorsan getir.
  • durgunfoton  (22.09.21 11:59:50)
raki götürme, almanya'da zaten daha ucuz.

  • kimi raikkonen  (22.09.21 12:09:36)
3 yıl almanyada yaşadım bu dediğime dikkat et:
ayakkabı al mümkünse yeni. eğer gelir alışveriş yapar giderim diyosan o ayrı ama ayakkabı fiyatları buraya göre fahiş pahalı. ben 35k nüfuslu şehrinde yaşadım. adını sanını bilmediğin 80lerden kalma ayakkabıları 300 400 euroya satıyolardı

  • KidLazer  (22.09.21 15:37:55)
@kidlazer hangi ayakkabıymış o ya, son model air max'ler bile 150 euro bandında geziyor. normal bir spor ayakkabı 60-70 euroya rahat bulunabilir. hatta indirimle 30-40 euro'ya adidas falan bulunabilir.

ilginç hakikaten.
  • bohr atom modeli  (22.09.21 16:25:42)
ben o dediğin ayakkabıları hiç görmedim. erfurt'ta yakın ufak bir şehirdeki fiyatlar bunlar. ha bu arada iş görüşmeleri için köln tarafı hariç almanyanın her yerine seyahat ettim hepsinde karşılaştığım manzara aynıydı

  • KidLazer  (23.09.21 09:13:07)
kaliteli giyim esyalarina yatirim yapin. ayrica sacinizi burada guzelce kestirin ki orada uzun sure kuafore ihtiyac duymayin.
ayrica kucuk bir sehre gidecekseniz, KidLazer +1

  • cramschoolgirl  (23.09.21 10:38:51 ~ 10:40:50)