Dağdan inerken arabanın frenlerinin geç tepki vermesi?

Geçen gün başıma gelmiş hadise. Dik bir dağ olduğu için olabildiğince frenle indim bir süre sonra yanık kokuları gelmeye başladı, sonra da önceden yarım saniyede durduğum yeri 2 sn'de durmaya başladım, frenler geç tepki vermeye başladı. Sonra neyse bir yerde bir süre durduk, dağ inmesi bitti, frenler eski haline döndü.

Sorum, bu durum düz yolda da tekrarlar mı, bir sıkıntı oluşmuş mudur, balata, disklerle ilgili bir şey yapmak gerekir mi?

Bos viteste mi indin? Eger oyle ise anasını aglatirson balatalarin kisa zamanda.

Frenler cok isindiginda etkisi azalir evet. Motor sporlarında da bunu ozellikle kontrol altında tutmaya çalışırlae o yuzden hatta.

Duz yolda tekrarlar mı sorusunnun cevabi freni boyle yogun kullanmaya devam edersen kisa zamanda duz yolda da frenleme kaybi olur evet. Onun disinda yogun fren kullaniminda isidan dolayi boyle olmasi kacinilmaz dediğim gibi
  • stavro  (21.09.21 19:31:26)
Motor freni ile inme alıştırmaso yapmanız lazım. Ayak frende inmek tehlikeli. Olabildiğince fren kullanmadan yavaşlatabilmelisiniz. Bu konu üzerine video falan bakın.

  • ykyt  (21.09.21 22:23:43)
Burnuma balata kokuları geldi... Düşük viteste hafif hafif frenleyerek sabit hızda inmek en mantıklısı kesinlikle boşta inmemek gerekiyor. Balatalariniz ısındığı için geç tepki vermiş soğuyunca kendine gelmiz siz düzenli baskı balata kontollerini yaptırıyorsaniz sorun olmaz

  • apocalipy  (22.09.21 01:13:36)
motor freninden destek alarak inmen gerekli. ısınan balataların tutuşu çok azalır. bu yüzden yarışlarda seramik fren diskleri kullanılıyor mesela ısınmasın diye. bu iki entryde epey detaylı anlatmıştım. hafif ve sürekli frenleme inmek en tehlikelisidir aşırı ısı üretir daha kötüsü yokuş aşağı önünüze bir araç/insan çıkar basınca durmaz.

eksisozluk.com

  • orpheus  (22.09.21 01:46:16 ~ 01:53:51)