Konsiye ihracat beyannamesi ve ticaret istatistiği

Merhaba, bilmeyenler için konsiye ihracat satışı daha sonra gerçekleştirilmek üzere dış şubeye veya yabancı aracı firmaya yollama işlemi.

Benim merak ettiğim bu tür bir ihracat bedelsiz ihracat konusu olamayacağı için mal değerine ne yazıyor? tahmini satış bedeli vs. yazacaksak bir alt üst sınır var mı?

buna bağlı olarak ihracat istatistiklerinde konsiye ihracat yer alıyor mu?yoksa mal bedeli veya eşya yurda dönene kadar dahil edilmiyor (çıkarılmıyor mu)?

Mal degerine benzer urunlerin ihracat rakamlarina uygun bir rakam yazman gerekiyor.gumruk sistem olarak o gtip ten yola cikip fiyat karsilastirmasini yapiyor.anlik olarak gozden kacsa bile geriye donuk incelemede cezai durum olusuyor.ozellikle ithalatta cok karsilastigimiz bir durum bu.

Ihracat istatistiklerine satis gerceklestiginde yansiyor,oncesinde ihracati yaparken mal mukabili olarak gosterip,ayri sutunda konsinye ihracati belirtiyorsun.bundan sonra bir yil icerisinde bu islemi tamamlamak ya da ulkeye geri getirmek zorundasin.beyanname kapanisi oldugu tarihte istatistiklere yansiyacak bu durumda.
  • duptıs  (20.09.21 23:57:03)