Çamaşır makinesi 101

Yeni bir makine aldım, ayrı eve çıktığım için tek başıma kullanicam ve normalde ayarlarını kendim yapmiyordum yani o yüzden çok fakirim nasıl kullanmak gerektiği konusunda.

Öncelikle şöyle bir problemim var makinedeki sıcaklık ve devir seçenekleri tuhaf

90 sıcaklık

1200 devir

1-en sık kullanılan ve ideal (çamaşırına göre) sıcaklık-devir kombinasyonları neler ve sırf bu yüzden makineyi iade etmeli miyim? 30 derece ve 600 devir seçenekleri olmadığı için

2-hangi tür deterjan? Bazıları sıvı deterjan iç haznesinden çamaşırlara damlayip leke yapıyor kullanma dedi.

30 derece olmaması garip. 20 çok az olur 40 kullanabilirsin normal çamaşırlarda.

1200 devir iyice sıksın istiyorsan, 800 devirde daha az kırışsın istiyorsan kullanabilirsin.

sıvı deterjan kullanıyorum yıllardır memnunum.
  • jelly bear  (20.09.21 18:01:59 ~ 18:09:33)
Bende 1000 devir var. Daha kuru çıksın diye seçiyorum. Bunun dışında deterjan seçimim boron bazen duru'nun sabun granülü var onu da deterjan yokluğunda kullanıyorum. Yumuşatıcı da olmazsa olmazım.

  • evimin paspasi  (20.09.21 18:06:25)
30 yerine 40 kullanılıyor ama 600 devirin yerini ne 400 ne 800 tutar bence. 600 öyle ortada Edi Büdü’’nün en sevdiğim sayı 6 modunda duruyordu :)
Mecburen 400 ile 800 deneyerek çamaşırlara göre tercih edeceksiniz.
Güneşli kombili bir memlekette 1000-1200 deviri enerji israfı olduğı için tavsiye etmem. Çamaşırları yıpratması da cabası.
  • epitaf  (20.09.21 22:46:03)
@epitaf iade etmeli miyim sizce çok elzem mıdır neticede yıllarca belki on on beş yıl kullanacağım

  • sanguine  (21.09.21 17:42:58)