100 mb Turk.net ve Wifi sinyal gücü sorunu

Merhaba,

Türk.net'e geçtim. 100 mb internet vaat ediyor. Modemin yanındayken dizüstü ile hız testi yaptığımda 85 mb alıyorum. Modem Türk Telekom'dan kalma bir modem. İade etmedim. Türk.net benim adıma modemi devraldı. Buraya kadar bence sorun yok, 15 mb'nin peşinde değilim. Ancak "salondayken" dizüstü bilgisayarımdan hız testi yaptığımda 25 mb ile 30 mb arası hız alıyorum. Modem evin ortasında. Salonla modemin olduğu oda arasında mutfak var. Bu kadar büyük bir düşüş normal midir? Bu arada dizüstünde wifi sinyal gücü dört diş (tam) gözüküyor. Nadiren 3'e düşüyor. Sinyal gücünü google play'den edindiğim bir programla ölçtüğümde ise alt kattaki wifi bağlantılarının bile benim modemden daha güçlü sinyal gönderdiğini görüyorum. Alt kat -54 dBm, benim modem -74 dBm güç veriyor. Modemin 2.4 ve 5g sinyal seçeneği var. Problem modemde mi, dizüstünde mi, bağlantı kalitesinde mi? Ya da nerede? Varsa çözümü ne? Gerek hız gerekse kopmaları önlemek açısından router alsam, router'ın hatırı sayılır bir katkısı olur mu?

Modem cok fark ediyor. Balkondan 10-15mbit hiz alirdim ve surekli kopardi. Modemi degisince stabil 60-70, modemin yakinlarindan da 89 aliyorum.

zyxel vmg3625-t50b
  • brkylmz  (09.09.21 23:30:39)
5ghz daha yüksek hız iletebilir ama mesafesi kısadır,
2.4ghz daha uzağa yayın yapabilir ama hızı azdır.

  • nhk ni youkosu  (09.09.21 23:52:03)
ben de 3 gun once turknet fiber aldim. ilk iki gun inanilmaz yavasti ve surekli kopuyordu. csagri actim ama cozulmedi. sonra online islemlere girdim ve default olarak aile koruma paketi seklinde geliyor, koruma yok seklinde guncelledim. ve onaylandiktan sonra modemi kapatip yeniden actigimda hizim artti ve baglanti kopmasi sona erdi. sen de deneyebilirsin. su anki verilerim asagidaki sekilde
prntscr.com

not: modeminden de kaynaklaniyor olabilir gerci. bana kurulum icin gelip 0 modem taktilar. kuruluma gelen turk telekom personeliydi ve modem de turktelekom modem. turknet adina kuruluma onlar geliyormus
  • exlibris  (10.09.21 00:46:53 ~ 00:48:19)