sizce hangi arabayı almalıyım? son karar

kullanım yeri = istanbul
günde maksimum 30 dakika - 1 saat kullanıcam
aldıktan sonra 5-6 sene satmayacağım

www.sahibinden.com

linkteki araçların direkt durumu değilde genel düşünebilirsiniz.

kia rio 1.4 CVVT Cool mu yoksa renault clio 1.2 Turbo Icon mu?

www.sahibinden.com

Kia daha fazla yakar
Renault boyalı
Kia 2 sene daha yeni model
Renault daha fazla opsiyon var

Renault 10.000 tl daha ucuz olsa onu seçerdim.
  • etna  (08.09.21 22:19:11)
Son fiyatları ne oldu tam emin değilim ama sıfır i20 veya C3 de bakabilirsiniz. Aynı paraya sıfır almak varken ha Clio ha i20 farketmez

  • housedaki topal doktor  (08.09.21 22:43:18)
@housedaki topal doktor hocam hyundai i10 ve i20'yi kullanıcılarının olumsuz görüşleri sebebiyle eledim.

nissan micra, suzuki swift, kia picanto küçük olduğu için

citroen'i fransız olduğu ve çok çabuk bozulduğu için eledim.

suzuki baleno var beğendiğim onunda piyasası yok ve bozulursa tamir olanakları sınırlı. onuda o yüzden eledim.

başka araba kalmıyor seat var hatchback olarak onunda 2020 fiyatları 180 bin üstüne çıkmış. mecbur clio ve kia'ya kaldım.

kia daha sağlam görüşeri çok fazla o yüzen kia'da gönlüm ama clio'da güzel araba. kararsız kaldım o yüzden sormak istedim buraya.

ve anlamıyorum gerçekten arabada.. videolardan, yorumlardan, başkalarının fikirlerinden bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum.
  • kanasla intihar eden adam  (08.09.21 22:53:24 ~ 22:56:15)
I20'de ne olumsuz görüş varmış merak ettim. I20 dediginiz araba ile rio zaten yüzde 70-80 ayni araba. I20'nin tgdi motorlarinin cok titremesi ve sabahları soguk havada yaşadığı sorun dışında pek sorun yok' otomatik vitesleri rio ile ayni. Bu arabalarda avrupada kia icin 7 yil hyundai icin 5 yil garanti standart. Sıkıntılı olsalar bu kadar garanti vermeleri komik olurdu. 2 yil verir gecerlerdi diğerleri gibi.

Citroen çabuk bozulduğu icin demissiniz, neye göre anlamadim. Yeni 1.2 ile 8 ileri citroen hyundai/kia motor ve viteslerinden cok daha iyi. Yeni kasa Peugeot ve citroen araclar oldukça iyi. Bu cabuk bozulmadan kasit ne merak ettim.

Suzuki baleno güzel araba ama direksiyonu biraz garip. Ek olarak euro ncapta kötü.

Clio 1.2 sıkıntılı motor. Fransa'da bildiğiniz dava açıldı o motor için (que choisir tüketici haklarini korumak icin olusturulmus bir grup)
www.connexionfrance.com
  • logisticsmanager  (08.09.21 23:01:26)
Clio canavar bence. Ben olsam clio alırdım. Acayip de satıldı zaten 1.2T motoru.

  • roket adam  (08.09.21 23:08:33)
aynı fiyata clio 5 touch vardır bir sürü. neden clio 4? clio 5te android car var. daha yeni hem :D

  • glamdr1ng  (08.09.21 23:14:59)
@logisticsmanager hyundai i20 ekşi yorumlarına ve videolara baltım hepsi araç gitmiyor yazmış. yakında direksiyon kursuna gidip hyundai i20 deneyeceğim bakalım belki fikrim değişir.

  • kanasla intihar eden adam  (08.09.21 23:18:55)
@kanasla hangi motor? 1.4 mpiysa evet ne az yakar ne çok kacar.
1.0 tgdi turbolu o gider. 1.4 cvvt tabiki 1.4 mpi'dan iyi. Ama onun dışında i20 mis gibi araba.

Yurtdışında olduğum için clio hangi yil bakamıyorum ama 2016'ya kadarsa çok riskli bir iş 1.2 tce.
  • logisticsmanager  (08.09.21 23:24:18)
clio çok daha donanımlı, daha az yakar, daha çok kaçar, daha az mtv ödersin.
ikinci eli daha iyi.

  • nuisance  (08.09.21 23:30:23)
citroen'i fransız olduğu ve çok çabuk bozulduğu için eledim.

fransızlık ne gibi bir dert açıyor size renault da fransız değil mi ? bir de çok çabuk bozulduğu derken mesela hangi istatistiğe-araştırmaya göre kia veya renaultdan daha fazla kronik arıza yapıyor ?
  • orpheus  (09.09.21 05:46:24)
Bu arabalar hakkında Eskiden kalma çok kirli bilgi var bence hepsinin sebebi bu yaptığınız yorumların.

Artık çok az farklılıklar kaldı. Neredeyse tüm arabalar %70 - 80 benziyor yapısal olarak.
Zamanında rahmetli babam Romeo Julietta alma asla parça yok demişti ama eskiler bilmiyor ki artık her şey var internette.. bu ve bunun gibi kabul edilmiş eski bilgiler günümüzde de satılmaya çalışıyor. Bence yeni arabalar 10 yıl önceki hallerine göre çok daha iyi durumdalar.

keşke param olsa da o kia'yı alsam dedim bu arada.
  • denizmaniaherif  (09.09.21 09:34:54)
aldıktan sonra 5-6 sene satmayacağım diye düşünmektense, acil bir durumda hangi aracı elimden daha kolay çıkarırım diye düşünmek daha mantıklı geliyor bana. bu nedenle renault tercih ederdim.

  • duyulmasi gerektigi kadar  (09.09.21 09:40:03)
Sözlükte herkes birer Senna olduğu için kaçmalı gitmeli yardırmalı bütün yorumları kaale almamanızı tavsiye ederim. İstanbul'da günde maksimum 1 saat kullanacağınız araba gitse ne olur gitmese ne olur :)

Ben hem sözlükte hem de burada çok acayip yorumlar okuyorum. Geçenlerde Ford'un Toyota'dan daha sağlam olduğunu okudum mesela. Fransız markaları genel olarak Japon markalarına göre daha az sağlamdır. Bu aralar yere göğe sığdırılamayan yeni nesil Peugeot'ların en eskisi 3-4 yaşında. Henüz elde kalitelerini arttırdıklarına dair uzun dönemli bir veri yok (Hayır, ilk 1-2 yıldaki servise gitme sayıları önemli bir kriter değil.) Haliyle ikinci el araba alıp 5-6 sene kullanmayı düşünen birinin bu markalara şüpheyle yaklaşması kadar normal bir şey yok. 10 sene önce olsa aynısı Hyundai/Kia için de söylenebilirdi.

Yabancı diliniz varsa düşündüğünüz modellerin forumlarına, Facebook gruplarına ve Reddit'e bakın derim. En azından baktığınız model yıllarına has kronik sorunlarının neler olduğunu öğrenirsiniz.
  • yürümeyin  (09.09.21 10:33:24 ~ 10:36:50)
2009 model 1.2 mpi i20 kullanıcısıyım. Eğer 160 170 ile gitcem derseniz uzaoik durun derim ama onun dışında sollamalarda yokuşlarda ben bir sıkıntı çekmedim bugüne kadar hiç. Yakıtı da 6/8 lt arasında değişiyor. 2020 i20leri öneririm bu açıdan size de

  • bigcaptain  (09.09.21 11:30:57)
al sat olacaksa reno. 1.4 daha verimli araç.

  • mikahakkinen  (09.09.21 11:47:26)