Yurt dışındaki vatandaşa e devlet şifresi alamama

Selamlar. Bir yakınımız 7 yıldır fransada yaşıyor. Bugün e devlet sifresini unuttugu icin kendisine yeni şifre almamı rica etti. Pttye gittiğimde şifre ekrani geçersiz kimlik numarası hatası verdi. Fransa ya da başka bir ülke vatandaşlığı yok. Mavi kartlı da değil. Bunun sebebi ne olabilir? Daha önce başına böyle bir durum gelmiş ya da konuyla alakali bilgisi olan arkadaşlar yazabilirse çok makbule geçer.

sifre icin bizzat kisinin kendisi basvurmasi gerekiyor diye biliyorum, bir suru hayati bilgi var e-devlette, her onune gelenin baskasinin yerine sifre alamamasi lazim zaten. Internet bankaciligindan falan e-devlete girsin bir sekilde, ordan yeni sifre alabilir, yoksa konsolosluktan falan ya da Turkiyeye gelince alir artik. Sifremi unuttum deyince giris ekraninda e-mailine, cep telefonuna kod gelir oradan da mi kurtaramadi? Ilginc

  • neverletyougodown  (07.09.21 12:38:45 ~ 12:40:03)
En kötü ihtimal konsolosluğa gitsin. Nerede yaşıyor bilmiyorum ama lyon icin misal randevu;
www.konsolosluk.gov.tr

E devlet icin kendisi başvurmalı.
Baskasinin alabileceğini sanmıyorum.
  • logisticsmanager  (07.09.21 12:41:34)
Bazı bankaların internet sitelerinden e-devlete girilebiliyordu. Ben hiç ptt ile uğraşmadan İş Bankasından girmiştim. Türkiye'de banka hesabı varsa diğer yollara başvurmadan önce denesin.
Üstte yazılmış zaten neverletyougodown+1

  • ganbatte  (07.09.21 12:51:13 ~ 18:54:34)
Şifreyi başkasının alabilmesi için noter tasdikli vekalet gerekiyor.

  • e mice  (07.09.21 13:36:30)
Eksik bilgi vermişim. Bir düzeltme yapayım.

Vekalet var zaten. Sıkıntı yaşadığımız husus ptt memurunun ekranda geçersiz tc kimlik numarası hatasıyla karşılaşması.
  • woory  (07.09.21 18:02:03)