kira konusu

2019 yılında kiraya verdiğimiz bir evimiz var. yaklaşık 2 sene evvel oturup anlaşmıştık konuşurken de her sene yüzde 10 zam yaparız dedi tamam demiştim.

ilk sene 1700 ikinci sene 1840 derken şimdi 3. seneye gireceğiz. bizim kira 2000 lira olacakken sitedeki diğer daireler 3500'den gitmeye başlamış

kiracıyı arayıp 3. yılın başında sitedeki diğer daire fiyatlarını göstererek extra zam istemeli miyim? yoksa bu ayıp mı olur fikirlerinize ihtiyacım var.

ekstra zam istemek hakkın. ama diğer daire kiralarına çıkmanın hoş olacağını düşünmüyorum. ikisi arasında bir denge bulmaya çalışın. karşının durumu çok iyise oldukça yukarı çıkın derim. hem sizin aşırı ihtiyacınız yok ve karşı tarafta maddi durumu pek iyi olmayan biriyse daha az da tutabilirsiniz. konuşarak halletmenizi öneririm

  • avatar is back  (02.09.21 18:17:30)
isteyebilirsin ama kiracı açısından pek bir şey ifade edeceğini sanmam.

  • reanarchy  (02.09.21 18:18:45)
bunu yasal olarak ancak kontratin 5. senesinden itibaren yapabilirsin. Yani 5. sene kiraci enflasyon uzeri zammi reddederse ama cevredeki kiralar cok yukseldiyse kira tespit davasi acilabilir.

  • robokot  (02.09.21 18:25:14 ~ 18:26:28)
bu ayıp olmaz bence kötülük olur

  • taylor durden  (02.09.21 18:27:00)
en fazla %15.15 yapabilirsin yasal olarak.

  • glamdr1ng  (02.09.21 18:28:05)
kiracı maksimum tüfe oranında zam yaptığı sürece yapabileceğin bir şey yok ama konuşarak arayı bulmayı denesen o da belki okey diyebilir.

  • nhk ni youkosu  (02.09.21 18:30:55)
bunu istemeye hakkınız var. ama kiracının da kabul etmeme hakkı var. ve yasal olarak da kiracıyı oradan çıkartmanız çok çok zor bir iş. hani %10 yerine, %15 istemeyi deneseniz hayır demez belki kiracınız ama ilk baştan anlaşılmış %10 olarak. mevzuat bu konuda haklı olarak kiracının yanında. bu arada zaten diğer cevaplardan birinde söylenmiş. 5 yıl sonrasında kirayı bölgedeki rayiçe göre belirleme hakkınız var.

bir de işin öbür boyutu var. şu anda aklıma örneği gelmeyen bazı olaylar sonrasında, evin bulunduğu sokağın - mahallenin itibarında ve bunun sonucu olarak da kirasında düşüş yaşandı. sizin kiracı 2000 liraya otururken, aynı ev yanda 1250 lira. indirir misiniz kirayı?
  • co2s2  (02.09.21 18:54:55)
Kendisini ara, muhitteki benzer daire fiyatlarını göster, extra zam iste.
Kabul ederse iyi. Huzuru kaçmaz, orta bir yerde buluşursunuz, aynen devam eder. Uğraşmaz.
Kabul etmezse, yasal olarak kabul etmeme hakkı var. İki sene daha tüfe ile artış yaparsınız. Ama 5. senesine de az kalmış zaten, ona göre şimdiden hazırlığını yapar. Biraz huzurunu kaçırıp bunu çıtlatmadığınız sürece 3500 liralık yere 2000 lira kira almaya devam edersiniz. Hayırseverlik de lazım, o da iyi bir şey, ben pek hayırsever değilim büyük şehir şartlarında. Satmayı düşünüyorum kartını da mutlaka oyna derim.

Kiracı akıllıysa ve evden memnunsa ekstra zammı kabul eder zaten. 5. senesinde o muhitteki kiralar belki 8000 olacak, 2 kira depozito, emlakçı komisyonu, bir kira peşin ile birlikte 32 bin lira taşınma parası hariç vermesi gerekecek. 30-40 bin tl verene kadar, iki seneye yayılmış bir şekilde ayda ekstra 500-1000 lira ödemek çok daha mantıklı.
  • roket adam  (02.09.21 18:59:48 ~ 19:00:36)
ayıp olur tabiki bi de bunu soruyormusun

  • mysql34  (02.09.21 19:09:38)
Gününde oduyorsa iki yüz lira için hiç uğraşmazdim

  • sanguine  (02.09.21 19:29:20)
bunlar hep enflasyonun çarpıtılmasından kaynaklanıyor. gerçek enflasyon açıklansa o evin kirası enflasyon zammı ile piyasa değerine ulaşırdı.

evet ayıp olur biraz ama piyasa değeri 3500 ise o evde 2000 liraya oturmaktan rahatsız olmayan kiracı da ayıp ediyordur. ölücüdür. ev sahiplerine gereksiz bir tavır var sözlükte. sorunlu ev sahipleri var ancak sorunlu kiracılar da çok. mesela bir beyaz yakalının maaşı zamlarla birlikte 5000 lira oldu. o yıl işe başlayan aynı işi yapan biri 8000 lira maaş alıyor. rahatsız olmaz mı 5000 lira alan kişi? yok ben eskiden beri çalışıyorum 5000 e fitim der misiniz? demezseniz ev sahibini suçlayamazsınız. kötülük falan yapmıyorsun. insanlar hakkı oan parayı isterken bile çekiniyor artık.

yapabileceğin şu var. evi satabilirsin. 240 kira çarpanı dersek 2000*240 = 480.000 , 3500*240=840.000. evin fiyatı 480 binden 840 bine çıkmış. evin manevi bir değeri yoksa, düzgün ve fiyata uygun bir yer de bulursam ve evdeki hesap çarşıya uyarsa 3 yıl %50'den daha düşük kira almaktansa evi satıp hemen başka bir ev alırım.
  • black mamba  (02.09.21 21:19:28)
Kira kontratında yazandan daha fazla bi şey isteme

Eski kiracı her zaman avantajlıdır
3500 verem zorlanır istikrarlı ödemeyez daha ucuz yer bulur gider
Böyle riskler de var
  • bir soru sorcam  (02.09.21 21:52:00)
Oyun oynanırken kural değiştirmek istiyorsunuz. Bence etik değil.
5 yıl dolunca yukarıda bahsedilen davayı açar güncel fiyata getirirsiniz. Bu daha olması gereken bir seçenek bence.

  • emcekare olmadi einstein olsun bari  (02.09.21 23:15:14)
Ben de şuan bir kiracı olarak garip garip düşünüyorum eylül ayı bitince 1500 lira olan kiramı ne yapacak ev sahibi diye.. Bence tüfe oranındaki fiyatı söyleyin karşınzıdaki insanların yerinde bizler de olabilir.

  • denizmaniaherif  (03.09.21 14:06:55)