Sigortasız çalıştıran yeri şikayet.

Bir yerde işe girdim. 15 gün sonra sigorta yapmadıklarını öğrendim ve iş içime sinmediği için 20. Günde işten çıktım fakat bunların hoşuna gitmedi. Paramı ödemelerini söyledim ama bana aniden çıktığım için kızdıkları için ödememe ihtimalleri var. Parayı alamazsam sigortasız çalıştırdıklarına dair şikayet etsem zarara uğratabilir miyim? Patronla whatsapp konuşmalarımız, iş whatsapp gruplarında mesajlarım falan var. Bunlar kanıt sayılır mı? Çünkü şahitlik edecek birini bulmam zor.

Ne kadar ceza keserler bir de?

şahitlik edecek birisini bulman gerekmez. müfettişler gelir , çözerler meseleyi. zarar verir evet. ne kadar verir? çalışan sayısına vs bağlı. bu arada en azından kendi maaşını ve yatmayan gelir vergisi ve sigorta primlerini alabilirsin

  • co2s2  (02.09.21 18:57:49)
Tabi ki cezası var, asgari ücretin katları şeklinde ama kriteri tam hatırlamıyorum 5510 sayılı kanuna bir bakın

  • sanguine  (02.09.21 19:31:23)