4. doz aşı sorusu

arkadaşlar babam 86 yaşında. ocak-şubat 2021'de 2 doz sinovac aşısını olduktan sonra 3. doz aşı hakkı tanımlandı, temmuz 2021'de de 3. doz biontech olarak aşılarını tamamladı.

şimdi e-nabız'dan bakıyorduk, "yurtdışında gideceğim ülke talep ettiği için 4. doz aşı hakkı talep ediyorum" gibi bir buton vardı. bu da ne ola ki diye tıklamamızla birlikte anında 4. doz randevusu açılıverdi. 06.09.2021 tarihine kadar randevu alın aşıyı olun diyor.

babamın yurtdışına gitme gibi bir durumu yok. ama böyle bir hakkı var mı? randevu alalım 4. dozu da olsun mu? sonradan "hani yurtdışına nereye gidiyorsun" falan diyecekler mi? en öncemlisi gerekli mi?

randevu almaz ve de aşı olmazsak, bu sefer gerçekten ileride herkese 4. doz hakkı tanındığında hakkını kaybetmiş mi olur? zira 6 eylül'e kadar süre vermiş.

ne yapacağız? randevu alıp, gidip olalım mı aşıyı?

Bazı Avrupa ülkeleri 2 doz Alman aşısını zorunlu tutuyorlar. Türkiye'deki 2 doz sinovac ardından 1 doz Alman aşısı olanlwr bu süreçte sorun yaşadığı için bu kişiler için 1 doz daha Alman aşısı hakkı tanındı. Bu hak tanınanlar ister olsun ister olmasın devlet denetlemeyecek bunu.

Ama şuan bu şekilde 4. Doz aşı uygulayan başka bir ülke daha yok. Çoğu doktor bunun gerekli olmadığını belirttiler. Sadece eğer virüse karşı antikor yani bağışıklık seviyesi azaldıysa, yeterli değilde ek doz önerilecektir.
  • GoodMorningTeacher  (01.09.21 14:16:02)
nereye gidiyosun diye sormuyolar
seçip randevu alıp olun. kimse sormuyor sonrasında da
2 doz biontec olsun ki sonra turkovac falan çıkınca bu biontec de kalmıcak
en azından adam gibi bildiğin bir aşı ile aşılanmasını sağlayın bence.
4. doz aşı 65 yaş üstünde biraz fazla ateş ve etki yapabiliyormuş bunu göz önüne alın sadece derim. doktoru varsa görüşün olsun derse randevu alıp olun. ben anneme aldırdım randevuyu aynı şekilde 4. aşı için.
  • erty_ksk  (01.09.21 16:55:06)