tarafıma kesilen faturayı bildirmemek ve fatura seri numarası farkı

Merhaba,

2 adet sorum var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

2 farklı e-fatura entegratörü kullanıyorum. Bu yüzden birinden kestiğim faturaların seri numaraları NO2021XXXXXX1 ile başlayıp devam ederken diğerinden kestiğim faturaların başlangıcı T02021XXXXXXX1 şeklindedir. Seri numaralarının farklı başlaması sorun yaratır mı?

Diğer sorum ise tarafıma kesilen her e-faturayı bildirmek zorunda mıyım ? Ya da kabul edilmeyen giderlere işletmeli miyim ? (Şahıs firması olduğumdan kimlik numaram üzerine şirket ile ilgili olmayan ne kadar fatura varsa e-fatura sistemine düşüyor. Ben bunları gider olarak göstermiyorum ve muhasebeye hiç vermiyorum. ama yarın bigün derler mi e-fatura gelen kutunda bunlar var bunları neden bildirmedin diye?)

Biraz bekledim mali müşavir duyuruculardan cevap gelir diye, ama onlar gelene kadar şahıs firması sahibi olarak ben cevap vereyim ukalalık olmazsa.

Şahıs firması olduğun için adına alınan her malı, kesilen her faturayı bildirmek zorunda değilsin. Sadece bunları demirbaş yapacak, ya da sen de satacaksan girişini yapman lazım.

Ben mesela satarken uğraşmayayım diye aldığım araçları bile demirbaş göstermiyorum. Bireysel alıyorum bireysel satıyorum.

Fatura meselesinde de, birebir net cevap olmasa da emsal verebilirim. Basılı kağıt faturalarda da farklı koçanlar, farklı defterler kullanabiliyoruz. Aynı anda birden fazla koçanı farklı şubeler ya da farklı satış elemanlarımızın elinde fatura kesebiliyoruz.

Mantıken e-faturada da böyle olabilir.
  • John Bloor  (31.08.21 14:59:54)
e-fatura'da farklı seri kullanmakta bir problem yok, hatta tam tersine daha iyi. hatta galiba bunların biri n11, biri trendyol satışı faturası, entegratörün biri de n11faturam olsa gerek.

farklı satışları farklı seriden kesmek mümkün. migros'un, koçtaş'ın her şubesinden hatta belki her kasasından çıkan e-faturaların serisi farklı.

bırak şahıs olmayı, şirket olsan bile her faturayı bildirmek zorunda değilsin. yani sen bildirsen de ben (mali müşavir) görüp uygun bulmazsam bildirmem. vay senin sisteme düşmüş ama bildirmemişsin denemez.

özellikle şahıslarda fatura tc kimlik numarasına kesildiği için firmayla hiç alakası olmayan harcaman da oraya düşer. alakasız gideri bildirmemek değil, bildirmek yanlış olur.

ya da şirkette adam evine aldığı alakasız bir şeyin faturasını şirkete kestiriyor. entegratöre de düşüyor haliyle. ama kabul edilecek bir gider değilse istediği kadar düşsün. niye bildirmedin, niye yazmadın sorusunun cevabı çok basit, "bu bir işletme gideri değil".

"kanunen kabul edilmeyen gider" konusu bambaşka bir şey. yani şahsi harcamalarına ait olup firmayla alakası olmayan giderler, kanunen kabul edilmeyen gider değildir. hiç yazılmaz, firma kayıtlarına hiç girmez.

kısaca bilgi vereyim madem. kanunen kabul edilmeyen gider, firma ile ilgili bir giderdir, ama devlet vergiyi hesaplarken bunu gider olarak saymanı istemez. mesela şirket aracı ile trafik cezası yersen bu şirket gideridir, ama vergiyi hesaplarken hesaptan düşemezsin. şirket arasının mtv'si şirket gideridir, ama vergi hesabında bunu da düşemezsin. ama aldığın ayakkabının faturasını şirkete kestirirsen bu şirket gideri bile değildir, hiç yazılmaz, hiç bildirilmez.
  • kibritsuyu  (31.08.21 16:14:17 ~ 16:18:33)