Değişik bir göz rengi sorusu? Genetik biliminin kötüye kullanımı

Şiimdi benim gözüm kahverengi, eşiminki yeşil. Bizim çocuk da mavi gözlü.

Şimdi renkli olması sebebiyle gözler babadan diyorlar tabii ama eşimin anne babası dahil olmak üzere ailesinde yeşil gözlüler olsa da hiç mavi gözlü yok. Benim ailemde bolca mavi gözlü var.

Zorlayıp çocuğu göz rengini benden aldığını iddia edebiliyor muyum ahah

(Lise biyolojisi)

İkinizde de mavi kodu olmasaydı, çocukta mavi renk olmazdı. Kahverengi baskın gen.
  • ceketimi alip cikcam  (24.08.21 07:48:32)
Bilimsel olarak çocuğunuzun mavi gözlü olma olasılığı %12di. En yüksek ihtimal ise kahverengi olmasıydı. Fakat olmamış. Bu durumda böyle bir iddiada bulunmanız matematiksel olarak yanlış olur

  • limonlu eksi  (24.08.21 07:54:54)
Edemezsiniz. Ama "niye lan, genlerin yarısını ben verdim!" diye çirkefleşebilirsiniz :))

  • kobuzchu kiz  (24.08.21 09:10:28)
kahverengi yeşile, yeşil de maviye baskın. mavi her zaman çekinik yani.

şu tabloda gösterilmiş.

www.johnoconnor.co.nz

yeşil+kahve durumunda mavi olma olasılığı %12.5 iken mavi+kahve durumunda %50'ye çıkıyor. ikinizde de mavi alel varmış, bir şekilde 1/8 olasılığı tutturmuşsunuz :D
  • chezidek  (24.08.21 09:45:41)
Edin canikom, o genlerin yarısı sizin :)

  • SiyamkedisiZorro  (24.08.21 10:19:26)
Eğer kahverengi olsaydı o zaman göz rengi benden gelmiş diyebilirdiniz. Çünkü onun gönderdiği gen geçersiz/çekinik kalacaktı, sizinki iş yapacaktı.

Ama bu durumda ikinizden gelen mavi göz geni beraberce belirlemişler bebişinizin göz rengini.

Benden geldi demeniz doğru olmaz :D
  • zimbirik  (24.08.21 12:43:53)
Göz renginde lisede öğretilen klasik genetik hesapları geçerli değil. Annem babam yeşil gözlü, biz 4 kardeşiz. 2 si renkli, 2si kahverengi gözlü. Bu durumda sütçü teorisi ortaya atılsa da kahveringi gözlülerden biri benim ve gözlerimin şekli, yüzümün şekli, elim, ayağım annemin kopyasıyken, burun, kafa şekli ve dudak babamın kopyası.
Sonuçta hersey iki taraflı ortak ama mavi gözler benim aileden diyebilirsiniz.

  • sumuklu asilzade  (25.08.21 01:49:45)