Çizim yeteneği sonradan kazanılabilir mi?

Merhabalar,

Çizim yeteneği sonradan kazanılabilir mi? İlköğretim hayatım boyunca 4 gelen dersim hep resim oldu. Oldum olası resim yeteneğim sıfır nerdeyse. Yani çöp adam falan çiziyorum.

www.youtube.com şu elemanı gördüm de, bunun gibi ne yetenekler var ya, ben bu tarz yeteneklerin doğuştan geldiğine inanıyorum mesela. Benim ablamda da öyle, küçüklükten beri hep güzel resimler çizer.

Gerçekten bu eleman gibi bir yeteneği sonradan kazanabilir mi insan sizce?

Çizim yeteneği kısmen kazanılır ama yaratıcılık zor. Düşüncelerini kağıda dokebilmek öyle çok çalışmayla üst düzey yeteneğe zor ulaşır.

  • burty  (22.08.21 16:17:33)
binlerce saat harcarsan onun gibi, evet. dogustan boyle cizebilen kimse yok. kucuk yasta buna egilen kisiler var, yas ilerledikce daha kolay geliyor onlara. ama yine cok, cok calismak gerekiyor. herkes yapabilir, ama herkes o kadar calismaz. o yuzden teknik olarak evet herkes yapabilir, ama pratikte hayir. cunku o kadar calisacak kadar istemezsin muhtemelen. bir iste o kadar iyi olacak kadar calisacak motivasyon, o isle ilgili bir obsesyondan geliyor genelde ve o obsesyon herkeste yok.

  • robokot  (22.08.21 16:21:51 ~ 16:25:23)
Ben de resim yeteneği olmayan biri olarak bu soruyu çok merak ediyorum. Erdil Yaşaroğlu'nun çocuklara çizim yapmayı öğrettiği bir kanal var, oradan başlamayı düşünüyorum hatta :)
www.youtube.com

  • kendi helvasını kavuran zombi  (22.08.21 16:32:43)
  • aguen  (22.08.21 16:41:47)
Yok abi ya imkansiz. Yazin bile duzelmiyor 40 yil yazdigin halde.

Bunun olabilecegini iddia edenler hep cizerler, ama bu kisinin 5 yasindaki cizimine baksan zaten dogustan yetenek oldugun goruyorsun.

Anca bakarak kopyalama isleri gelisiyor.
Iste erdile bakarak tavuk cizmeyi ogrenirsin ama tavuga bakarak tavuk cizemezsin.
  • divit  (22.08.21 21:27:30)
yazi da duzelir cizim de duzelir. 40 yil yazip yazinin duzelmemesinin sebebi "deliberate practice" yani kabaca "bilincli calisma" yapilmiyor olmasi. sadece cizerek cizimini duzeltemezsin, sadece yazarak yazini da duzeltemezsin. bilincli bir sekilde eksik gordugun seylerin uzerine giderek tam olarak o konularda calismak gerekiyor anca oyle. deliberate practice ile aklina gelebilecek her seyi gelistirebilirsin. ama bir seyi nihayetine erdirecek kadar "calismak" icin ya insanustu motivasyon, ya da obsesif bir istek gerekiyor. o da herkeste her konu icin yok.

  • robokot  (22.08.21 21:31:53)
kazanilir tabi.

o videodaki adam en az 15 sene uğraşmıştır. senin 15 senen varsa olur.
  • duyurukullanıcısı  (22.08.21 21:45:30)
Yetenek kazanılmaz. Teknik öğrenilir. Teknik öğrenebilirsiniz tabi ki.

Sanatta yeterliği olan birinden tavsiyedir:)
  • suicides underground  (22.08.21 23:37:00)
Yetenek doğuştan gelir. Çalışarak beceri kazanılır. Doğuştan gelen Yeteneğinizin alt ve üst sınırı içerisinde nerede olacağınızı belirler çalışma. tıpkı zeka gibi( not bunlar benim fikrim değil formasyon derslerinde üniversitede hocalarımın verdiği bilgilerden aklımda kaldığı kadarıyla yazdım)

  • yazdonumu  (23.08.21 00:59:45)