[]

Psikoloji okunur mu?

Psikoloji okumak isteyen bir genç var. Bu kızımız mezun olunca iş bulma sıkıntısı yaşarım diye okuma konusunda kafası karışık, önerileriniz nedir?
 
iş bulma sıkıntısı var. ve mesleğimiz türkiyede kabul gören ve hakkı verilen bir meslek değil. ben pişmanım.


  • mikahakkinen  (20.08.21 11:18:51) 
youtu.be

Sadece aileden zenginsen okunur
  • freebird5406_2  (20.08.21 11:27:57) 
artık tıp ve iyi okulların iyi mühendislikleri dışında işsizlik yada asgari ücret garanti gibi bir şey. o yüzden ne okuyacaksa iyi okulda okuyup kendini geliştirmesi, program öğrenmesi, dil bilmesi şart.


  • candide  (20.08.21 11:32:33) 
Türkiyede herhangi bir mesleğin değeri bilinmiyor ve ne okursa okusun işsiz kalması, kötü şartlarda çalışması çok muhtemel. Dolayısıyla ben genelde eğer çok ilgisi varsa bari ilgisi olan alanda sürünmesinden yanayım.
Bölüme girip bağlantı kuracaksa, aktif rol alıp önceden istediği alt alan için çabalayacaksa, yurt dışı için gerekli şartları sağlayacaksa gidip de x bölüm okuyarak kötü hissedeceğine psikoloji okusun derim.


Yukarıdakiler+1
Ben hâlâ sürünüyorum ama mesleğimi çook sevdiğim için bu sürünme gözüme batmıyor, daha iyi şartlar için uğraşmak iyi geliyor. Hukuk okusaydım muhtemelen bu sürünme canımı çok sıkardı. Ama dediğim gibi bağlantı kurup lisans hayatını daha verimli geçirenler şu an çok daha rahatlar.
Düz mezun olunca ya anaokullarında ya da özel eğitimlerde angarya işleri yapar, velinin ve işverenin altında ezilir, istenmedik çocukların hepsi kendisine kitlenir, alt değiştirir, dayak yer falan filan. Ama bunlardan kazanacağı deneyim, reflekslerin gelişmesi :), kendini ezdirmemeyi öğrenmek, insan gelişimini çekirdekten görebilip normal-anormal farkını görebilmek, öğrenme boyutunda çocuğa uygun şekilde davranabilmek gibi kazançları okulda değil, sahada görürsünüz.

Bölüm için isterseniz daha ayrıntılı yardımcı olabilirim.
  • mor bembombom  (20.08.21 11:35:39) 
Mor bembombom+1.

Bir de psikoloji lisans okuyup bitirdikten sonra sürekli eğitimler almak, yüksek lisans yapmak vs gerekiyor. Bunlarin da sonu illa ki maddiyata bakıyor. Maddi olarak karşılayabilecek durumdaysa, eğitimler alırım, yüksek lisans yaparım, sürekli kendimi geliştirmeye çalışırım, dil öğrenirim, bölümü de çok seviyorum diyorsa okunur tabii. Bunları yapamam derse anaokulu ya da rehabilitasyon merkezlerinde asgari ücretin bir tık üstünde, çok da değer görmeden calisip durur. Mesleğin ilk yıllarinda herkes o yollardan geçiyor ama sonrası için eğitim ve gelişim şart. He devlete atanma ihtimali de var ama o eskiye oranla daha düşük bir ihtimal.

Ben bir yandan yüksek lisansıma, bir yandan eğitimlerime devam ediyorum. Bir yandan da çalışıyorum. Hem maddi hem manevi olarak yorucu ama sevdiğim iş bu olduğu için mutluyum. daha öncesinden iyi bir universiteden hukuk fakültesi mezunu olduğumu da ekleyeyim. Kısacası bunu ben istediğim için şikayet de etmiyorum.

Edit: tüm anaokullarini da kotulemeyelim tabii psikologa psikolog gibi davranan çok anaokulu da var. Benim çalıştığım kurum oyleydi mesela.
  • fraise  (20.08.21 11:43:52 ~ 11:45:29) 
Zenginsen oku


  • Hallegadola  (20.08.21 14:53:07) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.