Üniversite tercihleri hk.

Merhabalar,

Kardeşim mezun ama tekrar bir şansını denedi üniversite sınavında.
1-Hangi okullar bölümler tutar bakmak istiyoruz ama nereden baksak daha iyi olur?
2-Bilgimiz çok yok bu konuda çünkü bu tercih robotları güvenilir mi?
3-Onlardan tavsiye ettiğiniz neler var?
4-Bir de OSYM’nin kontejyan kılavuzunda sadece devlet üniversiteleri mi vardır?
5-Kaç puan aşağı yukarı yazalım acaba tercihlerde?

Çok teşekkürler

YÖK atlas var bildiğimiz YÖK ün sitesi orası gayet kullanışlı. O sitede osym klavuzundaki tüm okullar var. Sadece devlet değil özel üniversitelerde var zaten kılavuzda olan yerleri seçeceksiniz. Kılavuzda olmayan bilmem ne Makedonya üniversitesi vs seçemezsin kayıt yaptırıp mezun olsanız bile denklik alamazsınız.

İşin özeti YÖK atlasa girin lisans tercih bölümünü seçin puana göre değil başarı sırasına göre ayarlayın çıkan sonuçlara bakın.

5. Soruya bir cevabım yok onu bilenler yazsın
  • infernalcadre  (20.08.21 09:35:39)
5- puan değil de sıralamaya bakın puana asla bakmayın.

diyelim sıralama 10 bin.

5-20 bin arasını yazın bence. ikisi de esneyebilir. yukarı aşağı.

diyelim sıralama 50 bin.

20-100 bin arasını yazın nolur nolmaz.
  • jelly bear  (20.08.21 10:44:39)
söylenmiş, yökatlas en güzeli. her üniversite var. bundaki bilgiler direkt osym kılavuzundan geliyor.
güvenilir tercih robotudur.
sıralamasına göre değişmekle birlikte ben 50 bin alt üst sınır koyarım genelde.
  • ananotherlife  (20.08.21 15:19:33)