porsche gibi lüks araçlar değer kaybediyor mu

son 10 seneye baktığımızda hem yüksek enflasyondan, hem de artan vergilerden ötürü otomobil bir yatırım aracı haline geldi. başka ülkede 40-50 bin dolara alınan araç 5. yılda değerinin yarısına inerken, bizim araçlar kullandıkça eskidikçe döviz bazında bile aynı değere sahip olabiliyor. en azından golf, bmw 1 serisi, audi a3, megane vs gibi araçlarda böyle.

peki bu durum spor bir porsche'de de geçerli mi? adam 5 sene önce macan, panamera, 718 ya da 911 aldıysa, 5 senenin sonunda bu 2 milyonluk araç, bunu alacak adam gider sıfır alır diyerekten aracın yarı parası çöpe gidiyor mu, yoksa diğerlerindeki gibi aynı mı kalıyor sizce?

döviz bazında aynı kalmasının tek nedeni, ikide bir ötv oranlarının değişmesi ve orada yasa bir boşluk olması. aracı sıfır aldığında 100 birim ötv ödedin diyelim. bir hafta sonra oran artıyor, 50 birim daha ekleniyor ve sen satarken 150 birim ötv ödemiş gibi satıyorsun. aslında o 50 birimi devlete ödemen gerekli, fakat bunu düzenlemek kolay olmadığı için de piyasa kabullenmiş halde. bu da sanki 2. el araçlar değer kayebetmiyor ve hatta değer kazanıyor gibi yanlış algı oluşturuyor.

  • malheiros  (18.08.21 23:11:07)
döviz anlamında değer kaybediyor. bir arabanın yıllar içersinde değerini koruması için sınırlı üretim özel bir model olmalı. macan panamera 718 değer kaybeder. 911 ise özel üretim değilse değer kaybeder.

benim kendi aracımdan bahsedeyim. 2013'de 1 serisi aldık. 118i 170 hp m sport. o zamanki değeri 100 bin civarıydı. şimdi ise daha düşük güçlü ve donanımlı aracı 500bine sattıklarını gördüm. Kendi aracımı şuan almak istesem 650-700 bin civarı ödemem gerekir ki çok saçma fiyatlar. 8 senede ötv'sine %100 zam geldi. eskiden %40 civarıydı yanlış hatırlamıyorsam.
  • false pretension  (18.08.21 23:19:45)
Porsche ülkeden bağımsız olarak diğer markalara göre değerini daha fazla koruyor.

Sanırım bunun yakın zamanlardaki tek istisnası yeni 4 silindirli 718 serisi. O seri içinden de ilk çıkan GTS epey değer kaybetti. Hatta 718 ilk duyurulduğu zaman 981'lerin fiyatları arttı. Hala da beklenilenden yüksek gidiyor diye biliyorum.

Mesela yeni GTS 4.0 şimdiden modern bir klasik oldu. Kolay kolay değer kaybetmez. ABD'de kota için ayrıca para ödeyenler var :)
  • yürümeyin  (18.08.21 23:24:43 ~ 23:36:04)
cogu arac satildigi andan itibaren deger kaybeder. bir aracin deger kaybetmemesi, aksine degerinin yukselmesi icin onu emsalsiz kilan, kendi piyasasini yaratan seyler olmasi lazim. 2018 model gt2 rs ile 2018 macan'in ayni sekilde deger kazanmasi piyasanin cakallarin elinde olmasindan dolayi.

  • rm  (19.08.21 00:01:08 ~ 00:01:48)
Bu araçlar, daha da fazla değer kaybeder, arada bir iki modelleri oluyor, onlar koleksiyonluk olup çok değer kazanıyor.

Sıfırı 100.000 Euro olan araç, 5 sene sonra 300.000 Euro olabiliyor.
  • burfak  (19.08.21 11:19:46)
tr de o araclari alanlar zaten deger kaybina filan bakmiyorlar

  • sweetoffice  (19.08.21 12:01:30)
911 haric hepsi sert deger kaybi yasar, ozellikle SUVler. turkiye'de aractan para yapma olayi iluzyondan ibaret, o arada doviz artiyor, vergi artiyor. Ama bunu insanlara anlatamadim gitti.

911lerde ise garip bir durum var, hem degeri yavas dusuyor, hem de bir noktadan sonra dusmuyor ve yukselmeye basliyor..

o yuzden "abi yurtdisinda arabalar bedava, $10k'a porsche aliyorsun" muhabbeti 911 icin keisnlikle gecerli degil. cayenne alirsin o da bas belasi olur bitirir seni.
  • cooperr  (05.09.21 11:50:44)
youtu.be

acun burada biraz değinmiş izlersen kafanda bişeyler netleşir. düşen vaar düşmeyen var. acun bile ikinci el piyasasına göre alırım diyor
  • avatar is back  (05.09.21 12:26:00)