Faiz vs ev almak

Vade 1 sene. Ev de alınsa 1 sene sonra satılacak. Arsa kısa vadeli zor görünüyor.

250 bin TL 46 bin TL faiz getiriyor. Ev piyasasında bunun karşılığı ne olur arkadaşlar? 2023 seçimlerine kadar faizlerin ve kurların bu civard kalacağını öngörüyorum. Bu sebeple de dövizde kalmak mantıkli gelmiyor.

hesabindan once, 1 sene paranin direk gerekecegi an mi? evi istedigin fiyata şıp diye satmak mumkun olmuyor. para acil gerekecekse evi hızlı satmak icin gereken iskonto da hesaplanmali. hesap icin de yerine gore ve ulkenin sartlarina gore para 1.5 katina da cikabilir (tl bazinda) ayni da kalabilir, hizli satman gerekirse negatife bile dusebilirsin. ev daha riskli her turlu yani, ama getiri potansiyeli de riskli oldugu icin daha yuksek. zarar potansiyeli de oyle.

  • robokot  (16.08.21 08:32:07 ~ 08:34:39)
faizlerin hep bu seviyelerde kalacağı da yüzde 100 belli değil ki. akape genel başkanı faizleri düşürsün diye mb'nin başına bir adamını getirmeyeceğinin garantisi yok. o yüzden birkaç aya faizler düşer gibi geliyor bana. ha çok düşmez, ama düşebilir yine de.

  • mermize  (16.08.21 08:35:34)
1 sene sonra para kesin gerekiyorsa ev işine girilmez. hemen satılsın dediğin anda müşteri bulamayabilirsin.

alımda ve satımda vergisi var ayrıca.
  • nuisance  (16.08.21 10:36:34)