Bankacı Var MI?

Diyelim ki çifte vatandaşlığım var. Örneğin Makedonya.

Makedonya'da gelirim yok ancak Türkiye'de resmi gelirim var.

Makedonya'daki Halk Bankasından, buradaki gelirimi beyan edip kredi kullanabilir miyim?

Var mıdır bilen karşılaşan duyan?

Bu çok değişkenli bir soru. Bankanın, ülkenin ve senin yarattığın risk algısına göre değişir ya da çekmek istediğin tutara vadeye göre. Zamanında Türkiye’de de KGF yüzünden geliri olmayanlara bile kredi verildi. Orada alabilir misin sorusu başvurmak istediğin bankanın risk algısına göre, senin onlara verdiğin güvene göre değişir. Kesin bir cevabı yok.
Tam tersi durumda olsaydın orada kazanıp burada kredi çekmeye çalışsaydın büyük bankalardan (iş,ykb,ak,gb) alman zordu. Muhtemelen alamazdın. Ama tam tersi durum için kesin olarak verilecek bir yanıtı buradaki bir bankacının bilmesi çok olası değil.

Sorumu cevaplarken oranın halk bankası olarak değerlendirmiştim. Ama siz halk bankasının yurtdışı şubesini kastediyorsanız Eğer ki ki Türkiye’den alabiliyorsanız çok büyük ihimalle oradan da alabilirsiniz. İki ayrı risk değerlendirme olduğunu düşünmüyorum.
  • gokank4  (15.08.21 19:27:32 ~ 21:29:54)
Makedonya’daki halk bankası Türkiye’nin bir şubesi olarak düşünmeyin, bağımsız bir banka.

  • mak  (15.08.21 20:44:10)
Çok teşekkürler.

Öğrenmek istediklerimin bazıları bunlardı.

Ben de zaten Makedonya’daki Halkbankasını buradakinden bağımsız, bambaşka bir şirket olarak değerlendiriyordum.

Bu sebeple, varandaşlık avantajını da kullanarak, buradaki gelirimi beyan edip oradan kredi çekmemin sakıncası olmaz diye düşünüyordum.
Aslında böyle olsun istiyorum açıkçası =)
  • expansion pack  (15.08.21 21:41:42)