maaşınızın yüzde kaçını arabanıza harcıyorsunuz?

kasko, sigorta, otopark/yıkama, yakıt, rutin bakımlar hatta sürpriz çıkan ufak tefek şeyleri de katınca hesapladığınızda aylık maaşınızın yüzde kaçı arabaya gidiyor?
birkaç gün sonra bir araba alacağım ve son hesaplarımı yapıyorum. arkadaşlarım asgari ücretle 5 yıl borçlanıp araba aldılar geçtiğimiz yıllarda. ben 8 aylık ufak bi kredi çekeceğim onda bile stres yapıp en ince ayrıntısına kadar araştırıyorum.

o kadar araştırmamanı öneririm.

  • sutlu nescafe  (12.08.21 23:05:00)
@sutlu nescafe haklısın ama biraz fazla garantici bir tipim maalesef.

  • golgi aygıtı  (12.08.21 23:10:42)
Kaba bir hesapla %3.5 çıktı benim de. Ama çok fazla araba kullanan birisi değilim ve hiç kaza yapmadım (her yıl kasko yaptırıyorum).

  • plutongezegendegilmi  (12.08.21 23:51:18)
kasko 3.500
sigorta 1.100
bakım 3.000
sürpriz yılda 1 kez 1.000
yıkama aylık ortalama 100
yakıt aylık ortalama: 750
mtv: muaf
aylık ortalama: 1.566

maaşım değişken o yüzden onu da yaklaşık aldığımda maaşımın aylık %17,72'si arabaya gidiyor.
  • trajikomix  (13.08.21 00:12:16)
Aylık giderim, yaklaşık aylık gelirimin %8-10'una tekabül ediyor. Kasko, sigorta, bakım, yakıt, hgs dahil. Yılda yaklaşık 20 bin km yapıyorum, aracım audi a3 benzinli.

  • roket adam  (13.08.21 00:40:00)
Kendi masraflarınızı hesaplamak için insanların masraflarını neden sorduğunuzu anlayamadım. Herkesin arabasının değeri farklıdır, ona bağlı olarak kasko ve vergi bedelleri farklı olur. Yakıt tüketimleri aynı şekilde değişkendir. Bakımlar markaya ve modele göre çok farklı maliyetlerde çıkar.

Siz hangi model arabayı alıp ne kadar kullanacaksınız onu belirtirseniz daha anlamlı tahminler yapılabilir gelecek masraflarınız için.
  • pispinti  (13.08.21 09:02:02)
%15, araba taksidi dahil. %15'e gore ayarlamistim zaten, bence hersey dahil limit o olmali, yoksa zorluyor.

  • cooperr  (13.08.21 09:17:01)
alacağın araç dizel 80 bin üzeri ve lpgli ise süpriz arızalara hazır ol. kronik bir sıkıntısı olan bir araç değilse bakımdan başka masraf çıkmaz. lastik ağır bakımları dışarda tutmak lazım.

  • mikahakkinen  (13.08.21 09:32:30)
@pispinti kendi masraflarım için başkalarının hesabını kitabını sormuyorum. ben insanların aylık maaşının yüzde kaçını arabalarına harcadığını merak ettiğim için böyle bir soru sordum. burası da insanların biribine soru sorup tecrübe edindiği bir yer malum. istemiyorsanız cevap vermek zorunda değilsiniz aşağı kaydırıp geçebilirsiniz.

  • golgi aygıtı  (13.08.21 09:57:36)
evin aylık gelirinin yüzde 10unu arabaya gidiyormus hesap ettim.
ayrıca yeri gelmişken arabasız bir hayat düşünemiyorum.

  • sizofren06  (13.08.21 16:42:50 ~ 16:44:01)