Sağlık bakanı doğru mu söylüyor?

En yüksek koruma 3 doz Çin aşısı olanlardaymış.

3. Dozu olmayı düşünüyorum ama alman olurum diyordum. (ilk iki Çin)

Ne yapmalı?

Bakanı bilmem ama bütün Batı ülkeleri Biontech oldu.

  • howfaristhesky  (12.08.21 21:00:47)
Bakanı bilmem, aşıların koruyuculuğundan da anlamam ama Sinovac karşıtlığının temel sebebinin Çin karşıtlığı olduğunu bilirim. Doğu-Batı bloğu olayı.

  • epitaf  (12.08.21 21:11:35)
@epitaf cin karsitligi irkci veya ideolokik bir karsitlik degil. regulasyonlarin gevsek, yolsuzlugun yaygin, devlet baskisinin halk ve bilim adamlarina karsi kuvvetli oldugu bir ulkenin asisina guvenmemek dogal. turk'um, turk karsiti degilim ama ayni sebeplerden turk asisina da guvenmem ornegin.

koca dunyada kullanan 3-5 ulke oldugundan bu isi gerekli transparanlikla yapacak ulkeler bu asiyi yeterince inceleyemediler. o yuzden cin'in (devletin) resmi sozune guvenmek zorunda kaliniyor. bu da herkese uymuyor. kuru bir "cin karsitligi" degil yani mesele.
  • robokot  (12.08.21 21:26:41)
Kesin Biontech tedariginde sorun cikmistir, Sinovac ellerinde kalmsitir. Cunku Biontech tum verilerini halka acarken Sinovacin aksine tum verilerini gizli tutmasi ve sonrasi boyle bi aciklamanin yapilmasi kadar sacma bisi duymadim :)

  • e mice  (12.08.21 21:27:26)
Iki doz sinova. Oldum. Ucuncu doz olursa yine sinovac olurum. Diger asida yan etki yasamak istemiyorum. Bakanin dedigi dogru olmasa bile illa ki koruyordur bu bile yeterli. Sonucta grip asisi tetanoz asisi vs oldugumuzda su kadar koruyucuymus diye hic kendimize sorduk mu? Hayir

  • exlibris  (12.08.21 21:28:27)
Literature Fahrettin sabiti kavramını ekleyen kişinin sözlerini her zaman kuşkuyla değerlendirmek gerek. O yüzden tavsiyem sadece bakanin sözlerine göre hareket etmemen şeklinde olur.

  • j r r tolkien hayrani  (12.08.21 22:02:20)
bir youtube kanalında (muhalif haber kanallarından birisi hatırlayamadım)

sinovac firması üçüncü doz aşı olacaklara biontech öneriyor çünkü sinovac geleneksel aşı, biontech mrna falan diye bişey denmişti.

ingilizce aranırsa bir sonuca ulaşılır sanırım.
  • killerbee  (12.08.21 22:25:47)
3 doz sinovac olanların çoğu yaşlı, emekli vs Zaten evden çıkmıyor bu grup. Babanem 3. aşısını olmadan önce de hastalanmadı. Çünkü hastalanma ihtimali olan hiç bir şeyi zaten yapmıyor.

Yapanlar da zaten hali hazırda müthiş sağlıklı olmadığı için çok dikkatli yapıyor.

Orta yaşlıların baya kısmı ve gençler ise (çoğu biontech olmak durumunda kaldı o dönem sinovac bittiği için ve bionteche erişim daha kolay olduğu için) fıldır fıldır dışarıda, işe gidiyor, tatile gidiyor vs. Karşılaştıkları viral yük çok daha fazla. Bu nedenle bi kısmının pozitif olması doğal bence

3 doz sinovac olanlar ile 3 doz bintech olanlar aynı viral yüke maruz kaldığı durumda bence biontech ezip geçiyordur. çünkü 2 doz snovac ile 2 doz biontech arasında görmezden gelinmeyecek kadar antikor farkı oluşuyordu biontech lehine.. Bu ibrenin 3. dozda tersine dönmesi çok mantıklı gelmiyor bana.
  • zimbirik  (13.08.21 08:15:23)