[]

Yabancı dil öğrenme aşamasında izlenen film ve dizileri anlamaya çalışırken

Nasıl sıkılmıyorsunuz ? İlgimi çekecek programları dizileri bulsam, bu sefer de tam olarak anlayamadığım için geriliyorum. Film ya da diziyi genel anlamıyla anlamak bana yetmiyor. Öyle çok zorlayıcı şeyler de açmıyorum. Bunu nasıl aşabilirim ?
 
25 yaşından sonra dil öğrenmeye çalışıyorsanız o sıkıntıya katlanmanız gerekiyor. evet dediğiniz gibi çok sıkıcı ama bu da geç öğrenmenin bedeli. tavsiyem daha önce türkçe okuduğunuz veya izlediğiniz ve konuya hakim olduğunuz şeyleri izleyin ve bir şeyleri anlamadığınızda bırakın anlamadığınız gibi kalsın. zaten anlamadığınız kısımları contexten çıkararak öğrenmeye yarıyor izleyerek öğrenme.


  • my leave requests  (12.08.21 20:56:27 ~ 20:57:02) 
Öğrenme amacıyla izlemiyorum. Yani düşünün, adamlar Breaking Bad gibi bir dizi yapmış, diziyi izleyip keyif almak varken bu diziyi neden İngilizce öğrenmeye kurban edeyim? Diziyi normal şekilde keyif almak için izlerim, aklımda kalan kalır, kalmayan kalmaz. Bu kadar basit.

Örnek olarak bu yıl YDT'ye girdim ilk defa. Ders kitabım bile yok. Sadece BBC okuyarak bile çözebildiğim bir sürü soru oldu.

Öğrenme amacıyla yapılan her şey olumsuz etki yaratıyor bende.

Eziyet çekmeye hiç gerek yok. Dil öğrenmeyi keyifli hâle getirmek gerekiyor.

Ek olarak öğrenmek istediğiniz dile ilgi de çok önemli. Yeterince ilginiz yoksa o iş zor geliyor.
  • dissendium  (12.08.21 21:10:28 ~ 21:12:08) 
En ince ayrıntısına kadar bildiğiniz içerikleri izleyin. Çok faydalı oluyor. Replikleri kendi dilinde bildiğin için öğrenme daha hızlı gerçekleşiyor.


  • heritage  (12.08.21 21:17:29) 
uzun uzun dizi izlemektense kısa videolar seçebilirsin. oturup 20 dk diziyi 1 kere izlemektense 3 dakikalık videoyu 5-6 kere izleyebilirsin. yoğun bir tekrar olacağı için daha öğretici olur bence.

ben şöyle yapıyorum. her gün 15 dk dikkatli bir şekilde herhangi bir şey izliyorum. daha sonra kahvaltıda 20-30 dk pasif dinleme olacak şekilde bir radyo, podcast dinliyorum. onun dışında yaptığım listening çalışmaları biraz daha odaklanarak oluyor. ancak geniş bir yelpazeden içerik seçebilirsin. bazen uzun bir konuşma dinle bazen kısa süreli bir videoyu defalarca dinle. 2-3 dakikalık bir videoyu 5-6 kere dinleyebilirsin.

sıkılma konusunda kısa sürelerle başlayabilirsin. başlarda 5 dakika koy. bu 5 dakika zorla kendini. nasıl olsa 5 dakika sonra özgürüm diye düşün. 1-2 hafta bunu rutin olarak uygula. sonra 10 dakika yap. sonra zamanla arttır süreyi.
  • black mamba  (12.08.21 21:23:54) 
önce seveceğiniz bir dizi bulun, türkçe altyazılı izleyin. bitirdikten bir süre sonra bu sefer ingilizce altyazılı izleyin. ben friends'te bu yöntemle fayda gördüm. bir de friends'in dili gayet basit, 1 bölüm 20 dakika, hem de sıkmayan komik ilgi ile takip edilebilecek bir dizi. günlük konuşma ingilizcesi halledilir yani.


  • rose parks  (12.08.21 21:25:32) 
iyi bildigin (daha once bildigin bir dilde izledigin) ve cok sevdigin bir seriyi bastan hedef dilinde izleyebilirsin. ne soylendigini asagi yukari bildigin icin ekstra faydasi olacaktir.


  • robokot  (12.08.21 21:29:46) 
bir de dil konusunda yetkin değilim ancak türkçe altyazıyla izlenen diziler bence dil gelişimi konusunda çok fayda sağlamıyor. listening için odaklanarak, seviyeye uygun dinlemeler yapmak daha faydalı oluyor. keyif almak için ayrı zaman ayırıyorum pratik için ayrı.


  • black mamba  (12.08.21 22:28:12) 
40 dk lik dizi izlemeye calisirsaniz anlamayinca sıkılmak normal.

ellen show un hem turkce hem ingilizce altyazilari vardi eskiden youtubede onlara bakabilirsiniz
  • egokalp  (12.08.21 22:40:25) 
+1 sevdiğin bir dizi
Ben de hala çok iyi değilim ama daha önce birkaç gün denedikten sonra bazı şeyleri çok iyi anlamaya başladım. Ama bıraktığım için paslandım yine. İstikrar çok önemli.

Bir de herkes himym öneriyor ama ben çok sevmediğim için ondan başladığımda çok sıkıldım.
  • sevilen progressive türkücü  (12.08.21 22:44:50) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.