Sineklenen cicege ne yapmak lazim?

Evin icindeki kucuk bir saksidaki cicegim sineklendi. Benim gorebilgidim 15-20 kucuk sinek saksinin icinde dolaniyor, kimi odaya yayildi.

Balkona attim tabii saksiyi ama ne yapmak lazim bu sinekleri öldürmek icin? Belki topragin icinde 20-30 tane daha var.

tarçın falan diyorlar da ben çözüm göremedimo ondan. Bitkiyi çıkarıp iyice temizleyip kalan toprağı komple atmak ve saksıyı çok iyi yıkamak kesin çözüm. Sonrasında tabahtan sulama yapınca daha az oluyor diyorlar ama bilemiyorum. Bir de bitkinin dibine sigara izmariti koyma yöntemi var, biraz işe yaradı.

  • whoosie  (11.08.21 14:55:59)
Ah ya aynı dertten bende muzdarip oldum.

Yani problemin kaynağı kalitesiz toprak, ortaya çıkış nedeni ise fazla sulanması.

Marketten alınan topraklar fazla gübreli olduğu için bu sinekler oluşabiliyor. Standart bir bahçe toprağı alabilirsen güzel bir bahçeden sonrasında toprak değişimi yaparsan bu problemin önüne geçersin.

Az sulama yaparak, toprağın kurumasını sağlayarak sineklerden kurtulabilirsiniz dediler. Ben denedim ama olmadı. benim saksımın altı delik değildi sanırım o yüzden.

Saksının altının delik olması gerekiyor. fazla suyun tahliye olması için.

Toz tarçın: ben denedim olmadı. Toprağın üzerine serptim ama etki göremedim. Yine de bitkiyi besliyormuş diyorlardı.
sigara izmaritli küllü su ile sulama: sanki biraz azalma oldu, ama bununla suladıktan sonra toprağı iyice kuruttum o yüzden emin değilim.
Asprinli su: denemedim. ama etki ettiğini söylüyorlar.
arap sabunu karıştırılmış su: ben sebze yetiştirdğim için denemedim ama etkili olduğunu söylüyorlar.
Tarım ilacı: ben sebze yetiştirdğim için denemedim, nereden alınır bilmiyorum.
  • zimbirik  (11.08.21 14:56:23)
  • ananiyimioguz  (11.08.21 15:08:20)
Marketten alınan saksı toprağı diye satılan torf'un kalitesizliğinden olur.

Torfun üzerinin torfun hava ile irtibatını kesecek şekilde 1 parmak kadar bahçe toprağı veya sıva kumu ile örtülmesiyle kesin çözüm elde edersiniz.
  • Mirket  (11.08.21 15:47:17)