Haber doğrulama siteleri?

Malum ortalık yalan haber ve dezenformasyon dolu, algı yönetimi almış başını gidiyor. Her görüşten gruplar yapabiliyor bir de bunu. Uzatmayayım; internet teyit-doğrulama platformlarından hangilerini tavsiye edersiniz? Profesyonel, işini ciddiyetle yapan ve net şekilde ilgili konuda doğru bilgiyi veren siteler? Türkiye için soruyorum.

İlk aklıma gelenler:

teyit.org
yalansavar.org
  • chicha_v2  (11.08.21 12:17:02)
hiçbiri. hiç kimse böyle bir şey yapmaz. teyitorg, yalansavar gibi sitelerin de kendilerine göre çıkarları var, ona göre çalışıyorlar. örneğin siz "bu meyvesuyunun %90'ı şeftalidir" dersiniz. sizi sevmiyorsa "çoğunlukla yanlış" diye büyük kırmızı çarpı yapıştırır altına küçük harflerle "bu meyve suyu değil meyve nektarıdır, şeftali oranı %87.5'tir" yazar.

bir ya da birkaç kaynağa güvenip onlardan ilerleyin.
  • bronz böcek  (11.08.21 12:36:28)
Teyit sitelerinden uzak durmani tavsiye ederim.

Normalde bir habere %50 dogru diye yaklasacakken, teyit siteleri sahte haberi sana %100 dogru olarak iletiyor.
Ya da gercek haberi sahte diye ittiriyor.

Senede milyon dolar fon aliyorlar bu yonlendirmeleri yapmak icin.

Mesela havalimanini su bastiginda basmadi diye teyitlediler. Linkleri bende duruyor.
  • divit  (11.08.21 12:59:33)
Iste zaten bu yontemle yaniltiyorlar. Cok ince tertemiz yalan soyluyorlar anlamiyorsun.

Olay: Su basmasi
Bu olay gercek.

Sirayla sunu yapiyorlar.
1) sahte alakasiz bir su basmasi videosu yayinlaniyor troller tarafindan(muhtemelen troller bunlara ait).
2) bu videoyu her yerde yayiyorlar troller sayesinde.
3) sahte videonun sahte oldugunu teyitliyor.
4) gercek video gormezden gelinip herhangi bir teyit yapilmiyor.

Sen de su basmadi saniyorsun.

Ikinci bir yontemleri var o da basligi alakasi yere cekmek.
Onu da videosuz haberlere yapiyorlar.

Tam hatirlamiyorum da, sanirim erkeklerin daha cok cinayete kurban gitmesi haberiydi.
islerine gelmedigi icin ya o aslinda oyle sayilmaz falan diye kivirmislardi.

Sak diye tepeye yanlis yaziyorlar.

Arkadas onunde cillop gibi veri var, veri sahte mi degil mi onu soyleyeceksin.
Veri dogru ama isimize gelmiyor diye kiviriyorlar.
  • divit  (11.08.21 13:39:01)