[]

Sözleşme imzalanmaması durumunda tazminat yanar mı ?

Merhabalar,

yakın bir arkadasım kolejde öğretmen. 9 senedir çalışıyor. Okul her sene sözleşme yeniliyor. Bununla birlikte bu sene yayınlanan sözleşmede garip garip maddeler var. ( çalışma saatlerinin artması, cumartesi- pazar günleri gelme durumları vs vs ) Bütün öğretmenler dogal olarak endişelerinden ve korkularından dolayı bu sözleşmeye imza atacaklarını soyledi. Arkadaşım bu imzayı atmaması durumunda tazminatını yakmıs olur mu ayrıca ne gibi durumlarla karsı karsıya kalabilir ?


 
Normal şartlarda çalışanın sözleşmeyi yenilemeyi reddetmesi istifa anlamına gelir ve kıdem+ihbar tazminatı alamaz.

ancak 4857 sayılı iş kanunun 24. maddesine göre çalışan haklı nedenle şözleşmeyi yenilememişse tazminat alabilir. durumun haklı nedene dayanıp dayanmadığı ise çoğunlukla hakimin takdirine bırakılmıştır.

okul tabi ki tazminat ödemeye yanaşmayacaktır. dava açıp yeni sözleşmedeki maddeleri gerekçe olarak sunarsanız haklı görülebilirsiniz. davayı kazanamama ve masrafları ödeme riskini de göze almak gerekir.
  • lancelot du lac  (10.08.21 22:31:03 ~ 22:41:01) 
Bahsettiğiniz değişiklikler esaslı, feshederseniz kıdem tazminatı hak kazanırsınız


  • fistikthecat  (10.08.21 22:36:19) 
sözleşme imzalanmaması durumunda işten çıkışını verirler. işten çıkış kodu sürenin sona ermesi şeklinde olursa tazminatlarını alır. eğer istifa olarak verilirse haklı olarak istifa ettiğinizi ispat ederseniz tazminatınızı alırsınız. tabi bu haklılık size göre olan bir haklılık değil iş hukukuna göre bir haklılık. bir avukata danışmanızda fayda var


  • paintov  (11.08.21 01:46:43 ~ 01:47:05) 
hukukçu değilim ama mevcut iş anlaşmasında işveren tarafından büyük değişiklikler yapılmasının mobbing'e gireceği ve çalışanın bunları kabul etmemesi durumunda, işverenin çalışanın işine son verdiğini düşünmek gerekir bence. okul yönetimi bunu doğrudan kabul etmeyecektir ancak mahkeme bu yönde karar verecektir.


  • co2s2  (11.08.21 16:56:59) 
1
buraya yazılanların hakları Sir Anthony Hopkins'e aittir.
yazan eden compumaster, ilgilenen eden fader
modere edenler angelus, Artibir, aychovsky, baba jo, basond, compumaster, deckard, duyulmasi gerektigi kadar, fader, fraise, groove salad, kahvegibi, kaymaktutmayansicaksut, kibritsuyu, monstro, pandispanya, robin, ron dennis
bu sitede yazılanların hiçbiri doğru değildir. site içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. yazılardan yazarları sorumludur. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır. Skimlinks ile linkler üzerinden yönlendirme payı alınmaktadır.