Bu sıcakta ne yiyorsunuz?

mutfağa girip sıcakta yemek yapasım gelmiyor ama çok açım. siz neler pişiriyorsunuz? mutfakta hızlıca pişirip evi hamam gibi yapmadan neler yenir?

pilav-kavurma. mantı, makarna, sucuk. tavuk sote.

  • jelly bear  (10.08.21 18:57:47)
Ayran aşı. Buğday haşlamak gerekiyor ama konserve nohut kullanınca beş dakikada hazır. Ben buğdayı da bol bol haşlayıp buzluğa atıyorum, hazırda oluyor.

Yine buğday ya da konserve bakliyatla doyurucu salatalar olur.

Ayran aşı, fırında çıtır tavuk (hazır yarı pişmiş alıyorum), karpuz. Süper akşam yemeği.
  • kobuzchu kiz  (10.08.21 18:59:32 ~ 19:00:18)
Ayran aşı...
Hatta şimdi içtim oh :)

  • kisa  (10.08.21 19:03:32)
Domates, peynir

Karpuz, peynir
  • lüzumsuz adam  (10.08.21 19:04:40)
ben de üzüm peynir demeye geldim.

  • chezidek  (10.08.21 19:07:48)
tavuk haric jelly bear
+ kelle paca geceleri...

  • ala09  (10.08.21 19:09:54)
Tencere yemekleri sebze ağırlıklı olanlar

  • photo85  (10.08.21 23:38:06)
Kısır ya. 2 günlük yapıp dolaba koyuyorum öğlen ve akşam yiyorum birer büyük tabak.

  • eatpraylaw  (11.08.21 00:10:25)
Yemekte sorun yok. Sıkıntı yapmak. Ben yapmadığım sürece evde ne pişse yerim.

  • naksidil  (11.08.21 00:22:42)
Sabah yumurta
Öğlen peynir ekmek
Akşam ızgara balık/salata yiyorduk biz geçen yaz sıcaklarda.
  • Corc  (11.08.21 00:30:33)
cacık, yoğurtlu ve sarımsaklı semizotu, yine yoğurtlu patlıcan salata ve bunlar gibi soğuk yenebilecek, sağlıklı ama lezzetli şeyler tupperware ya da vakumlu saklama kapları içinde 3-4 gün dayanıyor.
zeytinyağlılar da aynı şekilde.
bu tip bir hazırlığa bir günün iki saatini ayırsanız, 4-5 gün idare edebileceğiniz yemek olur.

yanına bir ızgara et ya da tavuk ve bol salata.
ocağın başında sadece 5-10 dakikanız geçer.

etin yanına sıcak bir şeyler isterseniz de wok tavada soğanlı biberli mantar soteleyebilirsiniz mesela.
hatta içine ıspanak da atınca mantarlı ıspanak kavurma gibi oluyor, gayet güzel.
pazı da ıspanak için alternatif.
bunu pişirmek de ortalama 5 dakika.
etle aynı anda pişirirseniz, ocağın başında 10 dakika durma süreniz var en fazla.
  • blatta hiberna  (11.08.21 00:32:04 ~ 00:33:29)
soğuk karpuz + kızarmış ekmek + tulum peyniri üçlüsü bu sıcaklarda beni kurtarıyor.. sadece akşam bisiklet turuna çıkmadan önce protein ağırlıklı besleniyorum.. onun haricinde her daim klasik üçlü işte..

  • strobist  (11.08.21 00:33:37)
Patates salatası.

  • hayirsiz  (11.08.21 00:55:02)
protein olmasına özen gösteriyorum.
- ayran aşı
- fırında sebze + tavuk/hindi ızgara
- çökelek + haşlanmış patates salatası
- konserve ton balık + bol ekşili salata ( salata yapmaya üşeniyorsam sadece marul roka yıkıyorum)
- çok tahıllı ekmek + hindi füme + bol yeşillik sandviç yapıyorum yanına bir bardak kefir / ayran.
  • windymimas  (11.08.21 09:21:03)